Donanim 28 EKİM 2010 / 09:06

İşte dünyanın en eski fotoğrafları!

1838 Paris'inde ilk insan fotoğrafına, ilk insan portresine ve ilk renkli fotoğrafa göz atalım istedik.

1838 Paris'inde ilk insan fotoğrafına, ilk insan portresine ve ilk renkli fotoğrafa göz atalım istedik.


İlk fotoğrafların Çinli filozof Mo Ti, Yunan matematikçi Aristo ve Öklid tarafından M.Ö. dört ya da beşinci yüzyılda çekildiği düşünülüyor. Bugün bilinen anlamda kalıcı fotoğrafınsa Fransız mucit Nicéphore Niépce tarafından keşfedildiği biliniyor.

Dünyada bilinen ilk fotoğraf olan Niépce'in ilk fotoğrafı 1825 yılında kayda alınmıştı. Ancak fotoğraf günümüze kadar gelemedi. İlk doğa fotoğrafı olarak düşünülen 1826 yılında yine Niépce tarafından çekilmiş fotoğraf "View from the Window at Le Gras" hemen üstte yer alıyor.

Louis Daguerre'nin "Boulevard du Temple" isimli fotoğrafı da insanların ilk fotoğraflandığı poz olarak tarihe geçti. 1838 Paris'inde çekilen fotoğraf on dakikanın üstünde pozlama süresi nedeniyle kalabalık caddede sadece iki kişiyi görüntüleyebildi. Daguerre bu fotoğraf için kendi ismini vererek, "daguerreotype" fotoğrafın yaratıcısı oldu.

1938'te gördüğümüz Paris'in bugünkü görünümünü Google Street View kameralarından görebiliyoruz.

1839 yılına gelindiğinde ilk insan portresi fotoğraflandı. Robert Cornelius'un yine daguerreotype formatıyla çekilmiş fotoğrafı, ilk ışıklı fotoğraf olarak da tarihe geçti.

 

1861 yılında ilk renkli fotoğraf İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından çekildi.