Donanim 01 EKİM 2010 / 14:54

İstanbul Modern duvarları Manga ile canlanıyor

'2010 Türkiye'de Japon Yılı' kapsamındaki etkinlik, 5 - 17 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

'2010 Türkiye'de Japon Yılı' kapsamındaki etkinlik, 5 - 17 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.


İstanbul Modern, Japon kültürünün farklı yüzlerinin ve manga sanatından örneklerin sunulduğu "Manga'yı Keşfet!: SHONENJUMP Dünyası" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Japonya'daki yayın kuruluşlarından biri olan Shueisha'nın katkılarıyla düzenlenen sergi, Japon kültürünün en önemli parçalarından olan ve dünya çapında giderek yaygınlaşan çizgi roman sanatı Manga'yı kapsamlı biçimde tanıtıyor.

Bunun yanında sergi Japonya'nın uzun sanat ve yayıncılık tarihine de ışık tutuyor. Manga son zamanlarda Japonya'daki yeni yayınların büyük bölümünü oluşturuyor.

Sergide neler olacak?

"Manga'yı Keşfet!: SHONENJUMP Dünyası" sergisinde bir manga eserinin yaratım aşamaları, ilk çizimden yayına uzanan yolculuğu, orijinal eskizler, manga yaratım sürecini manga ustalarının ağzından dile getiren bir belgesel, çizimler ve enstalasyonlarla sunuluyor.

Japonya'da "manga sanatçısı" anlamına gelen mangakaların dünyasını da gözler önüne serecek bu sergide, izleyiciler manga kitapları, manga karakterleri üzerine kurulu oyunlar, VOMIC (sesli çizgi roman) ve animasyon gösterilerinin yanı sıra düzenlenen yaratıcı atölyeler ve manga editörleriyle söyleşilerle bu renkli dünyayı keşfetme olanağı buluyor.

Sergide, karakterlerin büyük boy maketleri, izleyiciyi içine katan bilgisayar oyunu, özellikle gençlerin önünde fotoğraf çektirebileceği manga karakterlerinden oluşan görseller, ses ve çizgi filmi bir araya getiren VOMIC'ler bulunuyor.

SHONENJUMP'ın Japon popüler kültürünü yansıtan ve aynı zamanda etkileyen mangalarının kronolojisi, manga yaratım sürecinde kullanılan malzemeler, monokrom çizimlerin yanı sıra yıllar boyunca basılmış mangaları okuyabilecekleri ve aynı zamanda Japon kültürü hakkında bilgi alabilecekleri mekânlar bulunuyor.

Manga filmleri de etkinliğin parçası olacak

‘Manga'yı Keşfet!' sergisine paralel olarak 5-17 Ekim tarihleri arasında üç büyük manga kahramanının ekrandaki maceralarından bir seçki sunuyor. Naruto, One Piece ve Dragon Ball'un her biri 30 dakikalık televizyon dizilerinden üç bölümlük bu program manga meraklılarını bekliyor.

Filmlerin yanı sıra Müzenin eğitim odasında çocuklara ve gençlere özel hazırlanan Manga Eğitim Sergisi'nde manganın büyülü dünyası, usta manga yaratıcısı Eiichiro Oda ile gerçekleştirilen röportajın videosu ve manga yaratım süreçlerini aşamalı olarak anlatan grafik tasarımlar bir araya geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun