Donanim 25 ARALIK 2009 / 11:24

İsrailli haklayıcı, Kindle'ı dize getirdi

Kindle'daki DRM korumasını "kibarca" ortadan kaldıran haklayıcı, paylaşımın yolunu açtı.

Kindle'daki DRM korumasını "kibarca" ortadan kaldıran haklayıcı, paylaşımın yolunu açtı.


Amerika'da Amazon tarafından pazarlanan ve satın alınacak kitaplar konusunda kendine ait kapalı bir ekosisteme sahip olan Kindle, İsrailli bir haklayıcının çabalarıyla bir kez daha dize geldi. Kindle, içeriği serbestçe paylaşımdan korumak için DRM adı verilen sayısal hak sahipliği yönetimi sistemini kullanıyor. Bu koruma nedeniyle herhangi bir Kindle cihazıyla satın alınarak cihazla eşleştirdiğiniz kitabı, bir başka Kindle cihazına aktaramıyorsunuz. Labba adlı İsrailli haklayıcı, Kindle üzerindeki DRM denetimini ortadan kaldırarak cihazı açık bir platform haline getirmeyi başarmış. Bu da Kindle üzerindeki e-kitap içeriklerinin de serbestle paylaşılabilmesinin yolunu açıyor. Aslında Labba bunu İlk beceren değil, ama bir önceki yönteme göre en düzgün beceren konumunda.

Eninde sonunda bu işlerden kurtuluş olmadığına göre, en azından yazarlar ve yayıncılar satırlar arasına gömdükleri fikir ve düşüncelerin bundan böyle daha fazla kişiye ulaşacağını hayal ederek kendilerini avutmayı deneyebilirler.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun