Donanim 09 NİSAN 2010 / 10:41

İsrail Gazze'yi Facebook ile denetimde tutuyor

Hamas'a göre İsrail Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler arasından muhbir seçmek için Facebook'u kullanıyor.

Hamas'a göre İsrail Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler arasından muhbir seçmek için Facebook'u kullanıyor.


The Register sitesinin haberine göre Hamas, İsrail'i Facebook ve benzeri sosyal platformları kullanarak Gazze Şeridi üzerinde yaşayan Filistinli topluluk arasından muhbir seçmekle suçluyor. Hamas'a göre İsrail Hamas'ı takip etmek ve Gazze'yi kendince kontrolde tutmak için sosyal ağlardaki ajanlarla bağlantı kuruyor.

Yıllardır İsrail'in Batı Şeria ve Gazze üzerinde bir ajan ağı olduğu biliniyor. İsrail istihbarat servisleri üzerinde uzman olan Ronen Bergman, İsrail'in Filistin toprakları üzerinde istihbarat operasyonları hakkında bazı spekülasyonlara girmeden önce sosyal ağ sitelerini yakından izlediğini söylüyor. Bu vesileyle İsrailli yetkililer sosyal ağlar üzerinde İsrail'e yardım edebilecek kişilerin kişisel bilgilerini araştırıyor.

Bergman, İsrail'in Hamas ya da yerel suç ağları ile bağlantısı olabilecek kişileri sosyal ağlar üzerinden takip edebileceğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun