Donanim 13 ŞUBAT 2009 / 12:59

İran’da bloggerlara kırbaç ve hapis cezası

İran’da 4 blog yazarı ile 5’i internet günlüğü yöneten 10 Azeri hapis cezasına çarptırıldı.

İran’da 4 blog yazarı ile 5’i internet günlüğü yöneten 10 Azeri hapis cezasına çarptırıldı.


70 milyondan fazla insanın yaşadığı İran’da nüfusun 35 milyona yakını 25 yaşın altında bulunuyor. Bu gençler birbirleri ve dünyanın geri kalanıyla İnternet üzerinde kurdukları bloglarla iletişim kuruyorlar. 2005 yılında yapılan bir araştırma İran’ın 100’bininden fazlası aktif olarak her gün güncellenen toplam 700 bin blogger’ı ile Dünya’nın üçüncü büyük blogger topluluğunu oluşturduğunu ortaya koymuştu. Şu açık ki, bloggerlar, İran rejimi tarafından tehdit unsuru olarak görülüyorlar.


İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası İran’da İnsan Hakları Kampanyası tarafından yapılan açıklamada, 4 blog yazarının, İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah Mahmud Şahrudi’nin, bu yazarların itirafa zorlandığını kabul etmesine rağmen hapse mahkum edilmelerinin “adil yargılanma hakkının” ihlali olduğu belirtildi.Yazarlardan üçü 10 Ocak 2005’te görüştükleri Şahrudi’ye, cezaevinde gördükleri psikolojik ve fiziki işkencelerle, gizli bir yerde aileleri ve avukatları ile görüştürülmeden uzun süre tek kişilik hücrede tutulduklarını anlatmışlar, 20 Nisan 2005’te ise Yargı Erki sözcüsü, yapılan resmi soruşturmanın, bu kişilerin yazılı itiraflarının zorla alındığını doğruladığını açıklamıştı. Dört internet gazetecisi 2004 sonlarında kefaletle serbest bırakıldıktan sonra Mimariyan, Miribrahimi ve Rafizade İran’ı terk etmişlerdi. Bu isimler halen yurt dışında yaşıyorlar. Gulamtamimi ise İran’da yaşıyor. Bu arada, İran’ın Tebriz ve Erdebil kentlerinde 7’si öğrenci, 10 Azerinin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı bildirildi. Tebriz’de Azeri öğrencilerine ait bir blog sitesini yöneten 5 öğrencinin yasa dışı örgüt kurmak suçundan 1’er yıl hapis cezası aldığı belirtildi. Hapse mahkum edilen öğrencilerin blogda, İran’da yaşayan Azerilerin kendi dillerinde eğitim yapması savunuluyor ve İran yönetiminin Azeri kültürü ve öğrenciler üzerindeki baskıları eleştirildiği belirtildi. Ayrıca, Erdebil kentinde ikisi öğrenci, biri gazeteci 5 Azeri, İran’da Azeri dilinde okullar açılmasını destekledikleri için 5’er yıl hapse mahkum edildiği bildirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun