Donanim 23 ARALIK 2009 / 07:59

iPhone klavye bağlantısına kavuştu

Kavuşmaya kavuştu da, Apple'dan yasal onay almayı beceremedi.

Kavuşmaya kavuştu da, Apple'dan yasal onay almayı beceremedi.


iPhone yazılım geliştiricileri, iPhone üzerindeki insan arabirim aygıtları sürücüsü üzerinde gerçekleştirdikleri bir modifikasyonla Bluetooth üzerinden bağlanabilen klavyeleri iPhone ile çalıştırmayı başardıklarını duyurdular. Bu sayede Bluetooth destekli bir klavyeyi iPhone'la eşleştirerek, yolculuk sırasında bir şeyler yazmak için yeri geldiğinde dizüstü bilgisayarın dahi yerine geçebilecek pratik bir çözüme kavuşmuş oluyorsunuz. Üstelik bu çözümü katlayıp cebinizde taşımak gibi bir avantajınız da var.

Bununla birlikte geliştiriciler, iPhone'a bağlanan klavyenin tüm uygulamalarla uyumlu çalışmayabileceği ve kopyala-yapıştır gibi fonksiyonların desteklenmediği uyarısında bulunuyorlar. Dahası, bu bağlantıyı sağlayan uygulama Apple tarafından resmi olarak desteklenmiyor. Dolayısıyla bu fonksiyonu kullanabilmek için genel tabirle "Jailbroken", yani AppStore harici uygulamalara da destek vermek üzere itinayla "Kırılmış" bir iPhone'a ihtiyacınız var.

Ürettiği cihazlarda bazı önemli fonksiyonları dışarıda bırakarak bunları sadece kendi ürettiği ek donanım veya servislerle bütünleştirmek Apple için oldukça alışıldık bir strateji. Apple bu sayede yeni nesil ürünlere talep yaratmaya devam ederken, tüketim zincirini de canlı tutuyor. Bu nedenle genel görüş, Apple'ın bu fonksiyonu kullanıcılardan gizlemesinin ardında yatan sebebin gelecekte beyaz, küçük, katlanabilir ve üzerinde sadece elma logosu bulunan bir klavye satmak istemesi olarak yorumlanıyor.

Çözümün nasıl uygulandığını merak ediyorsanız http://keyboard.ringwald.ch/Welcome.html adresine bir göz atabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun