Donanim 08 HAZİRAN 2010 / 09:54

iPhone 4'ün üzerindeki örtü "resmi olarak" kalktı

Steve Jobs "yeni bebeklerinin kendilerinin sevdiği kadar sevilmesini umduklarını" söyledi.

Steve Jobs "yeni bebeklerinin kendilerinin sevdiği kadar sevilmesini umduklarını" söyledi.


Geçtiğimiz ay prototipinin bir barda unutulmasıyla gündemi bir hayli işgal eden iPhone 4'ün nihayet resmi tanıtımı Apple CEO'su Steve Jobs tarafından yapıldı.

Öncelikle yeni iPhone'un boyutunda bir değişiklik gözükmüyor. iPhone hayranları yeni akıllı telefonun daha büyük ekranla gelmesini bekliyordu. Biraz hayal kırıklığı oluşsa da, 3,5 inç ekrana sahip cihazın çözünürlüğü arttırılmış.

Artırılmış ki hem de öyle böyle değil. 960x640 LCD ekranın 800'e 1 kontrast oranı bulunuyor. Eski telefonlarda çözünürlük sadece 480x320'ydi ki, bu çözünürlüğün 4 kat artması demek. İnç başına 326 piksel görüntü veren iPhone 4 ekranının, insan gözünün 25-30 santimden görebileceği en iyi görüntü olan inç başına 300 piksel görüntüden fazlasını sağladığı ifade ediliyor. Apple bu ekrana "Retina display" diyor. Steve Jobs da tanıtım sırasında yeni iPhone ekranı için, "Görebilme limitlerini rahatlıkla aşabiliyor" dedi.

iPhone 4 serinin önceki akıllı telefonlarına göre en incesi olarak göze çarpıyor. Cihaz iPhone3GS'den yüzde 24 daha ince. Steve Jobs bu konuda da, "evrendeki en ince akıllı telefon" tanımlamasını uygun gördü.

Ses kontrol tuşları iPhone 4'ün sol tarafına yerleştirilmiş. Eski modellerdeki fonksiyonları bulunan tuşların görünümü, yeni telefona uygun olarak estetik hale getirilmiş. Akıllı telefonda ayrıca geleneksel mikrofon çıkışı, kulaklık, ikinci mikrofon, tepede bir şarj çıkışı ve uyku modu tuşu bulunuyor. iPhone 3G'de tepede bulunan micro-SIM kart yuvası, bu sefer cihazın sağ tarafına yerleştirilmiş.

iPhone 4'ün etrafını saran paslanmaz çelik, görünüm açısından en büyük değişikliği sembolize ediyor. Ayrıca cihazda Bluetooth, GPS ve 802.11n WiFi bağlantı imkanı bulunuyor.

iPhone da bir önemli değişiklik de cihaz işlemcisinin aynı zamanda iPad işlemcisi olan ARM tabanlı 45nm Apple A4 1GHz'a yükseltilmesi oldu. Resmi bir açıklama gelmemesine rağmen iPhone 4'ün içinde 512 RAM bulunuyor. Eğer bu bilgi doğruysa cihazın eski modellerin iki katında RAM'e sahip olduğu söylenebilir.

iPhone 4'ü yine farklılaştıran özelliklerinden biri de hiç şüphesiz; hemen yanında LED flaş bulunduran 5 megapiksellik kamerası. Kamera 5x dijital yankılaştırma özelliğinin yanında 720p (1280x720) HD video çekimi yapabiliyor.

Steve Jobs'ın tanıtımlarında alışılan repliklerden biri olan "Bir şey daha var" sözüyle devam edelim. Cihazın ön yüzünde bulunan kamerayla görüntülü konuşma da yapılabilecek. iPhone için eleştiri konularından biri de böylece son bulmuş oldu.

Apple'ın en güvendiği konulardan olan pil ömrü konusunda da kullanıcıları yeniden mutlu edecek gelişmeler var. Steve Jobs'ın dediğine göre iPhone 4'ün Lithium-Ion pili 10 saat video izleme, 40 saat müzik dinleme, 6 saat 3G internet kullanımı, 10 saat WiFi kullanımı ve 7 saatlik konuşma ömrü veriyor. Ayrıca pilin geri dönüşüme de çok uygun olduğu belirtildi.

Başta belirttiğimiz ekranda gerçekleşmeyen büyümenin hayal kırıklığı cihazın hafızasının geliştirilmemesiyle de sürmüş. iPhone 4'ün önceki modelde olduğu 16 ve 32GB'lik seçenekleri bulunuyor. Birçok kullanıcı yeni modelde 64GB'lik seçeneğin geleceğini umuyordu.

Siyah ve beyaz renklerde satışa sunulacak olan iPhone 4'ün Amerika'da 16GB'lik modelinin 199 dolardan, 32GB'lik modelinin de 299 dolardan 24 Haziran'da alıcı bulması bekleniyor.

Tabii bu fiyatlara bir de kontrat bedelini eklemek gerekecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun