Donanim 26 TEMMUZ 2010 / 11:24

iPad kapıyı çalınca

iPad geldi geliyor derken, karşımıza beklemediğimiz bir satış kanalı çıktı.

iPad geldi geliyor derken, karşımıza beklemediğimiz bir satış kanalı çıktı.

Apple’ın tablet bilgisayar iPad’in merakla beklenen Türkiye satışları nihayet başladı. Başlamaya başladı da görünen o ki Apple, dünyada yankı uyandıran bu inovatif oyuncağın satışı konusunda ülkemizde farklı bir stratejiyle ilerliyor. Nasıl mı? iPad, ABD’de ve Avrupa’da (ki önce İngiltere’de satışına başlandı) tüketiciyle Apple Store’larda buluşmuştu. Oysa Türkiye’de durum bundan biraz farklı.

iPad Türk tüketicisiyle önce 3M ve üzeri Migros’larda buluştu. İster istemez aklıma neden sorusu geldi. Evet neden Migros? Sonuçta Apple’ın Türkiye’de uzun yıllara dayanan Bilkom iş ortaklığı; yaygın bir kanalı söz konusu. Üstelik teknoloji perakendecileri de bu çerçevenin içinde. Amaç daha yaygın bir kitleye ulaşmak olabilir. Tamam... Ama daha yaygın bir kanal üzerinden tüketiciye ulaşmak isteniyorsa Apple bunu teknoloji perakendecileriyle de gayet güzel yapabilir. Yoksa ben mi yanılıyorum? Tabii bundan sonra zamanla oralarda da ürünü göreceğiz diye düşünüyorum. Yavaş yavaş ürünün tüketiciye ulaştığı kanal genişleyecek. Zaten benim gibi birçok insanı merakta bırakan işin başlangıç noktası. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Avea, 3G’li iPad’leri iş ortağı Mobiltel ile kullanıcılara sunduğunu açıkladı. Bu da işin farklı bir boyutu. Apple, Türkiye’de oyunun kuralını mı değiştiriyor gerçekten? Çünkü bildiğim kadarıyla Apple diğer ülkelerde operatörle ürünü pazara sunma yöntemini çok kullanmadı. Bu anlamda da Türkiye pazarında yeni bir yönteme başvuruluyor olabilir.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken henüz Apple ve Bilkom’dan açıklama yapılmamış olması ise benim açımdan başka bir soru işareti. Belki de Apple'ın ve Bilkom'un bu gelişmelerle hiçbir ilgisi yok. Bu cümlenin altını çizmekte fayda var.

İşin özeti farklı bir kanalla da olsa iPad satışa sunuldu. ABD’de satışa sunulduğu ilk haftada 450 bin adet satılan iPad, ülkemizde de gerçekten bekleniyor muymuş göreceğiz. Bunu satış adetleri gösterecek.

Herkese iyi haftalar dilerim.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun