Donanim 28 OCAK 2010 / 08:37

iPad - Jobs'ın dediği kadar var mı?

Acaba iddia edildiği üzere artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak mı?

Acaba iddia edildiği üzere artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak mı?

Steve Jobs sahneye çıktığında herkes nefeslerini tutmuş bekliyordu. Uzun zamandır konuşulan tablet duyurulmak üzereydi ve Jobs'ın söylediği gibi, hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktı.

Lansman sonrası kimileri bu hayali paylaştı, kimileri taşladı. Bu hayali paylaşanlar, tableti ellerine aldıklarında bile duydukları heyecanı anlatırken, karşı cephedekiler "Flash desteği yok, kamera yok, ohoo" sesleriyle karşıladılar konuyu.

Lansman toplantısı üzerinde konuşmak anlamlı olmayabilir, zira web üzerinde Meydan Larousse çapında içerik bulabilmek mümkün.

O zaman ilk sorumuz: Jobs'ın dediği kadar var mı gerçekten?

Şahsi inancım: Evet, onun dediği kadar var.

Ama devrimsel olan tabletin kendisi değil. Onun aracı olduğu dünya ve tecrübe.

Dikkati çekmemiz gereken nokta şu: Jobs'ın bugüne kadar duyurdukları, hiçbir zaman sınıfının en muhteşem aleti olmadı.

Uzağa gitmemize gerek yok. iPhone'u ilk eline alanlar, "Benim cep telefonum bile bundan fazlasını yapar, ne var ki bunda" cümlesini kurmuşlardı. Ne kamerası iyiydi, ne MMS atabiliyordu, pili çabuk bitiyordu, video çekemiyordu ve benzeri pek çok "Teknik" eksiği vardı.

Ama öyle bir dünya sunuyordu ki, iPhone'u bir kez eline alanlar ve o tecrübeyi yaşayanlar, çoklu megapikselli telefonlarını hemen çekmeceye atıveriyorlardı.

iPad'i sihirli yapan da bu olacak. Sunacağı dünya. Alışkanlıkların değişmesi. İçerik tüketimine yepyeni bir boyut kazandırması.

O sadece dijital toplum ile içerik arasındaki bir köprü. Teknik anlamda eleştirmek anlamsız.

Zaten Jobs'ın amacı hiçbir zaman muhteşem bir teknoloji devrimini yapmak olmadı.

Onu sihirbaz yapan, devrelere saplanıp kalan "Geek" gözlüklerini çıkartıp, sokaktaki insanların içgörülerini, arzularını okuyabilmek ve onların hayatını değiştirmeye çalışmaktı.

İnsan odaklı düşündü.

Bunu da başardı. Her zamanki gibi.

Lansman sonrası, bunun bize faydası ne olur diye düşünüyoruz şimdi de. Ülkemizde ne zaman çıkacak, kaça çıkacak vb.

Ama asıl sorulması gereken soru bence şu: Aslolan içerikle insan arasında köprü kurmak ise, iPad zayıf bir iStore ile ne kadar güzel olabilir?

Umarım bu lansman, beraberinde ülkemizde de zenginleştirilmiş bir iStore'u gündeme getirir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun