Donanim 30 OCAK 2010 / 10:15

iPad bir zafer mi, yoksa bozgun mu?

Apple'ın yeni tableti bolca eleştirilse de, emin olun çıktığında tıpış tıpış alacaksınız.

Apple'ın yeni tableti bolca eleştirilse de, emin olun çıktığında tıpış tıpış alacaksınız.

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan ve gündem yaratan teknoloji haberi, 2000'li yılların ortalarından beri hakkında sayısız söylenti çıkarılan tablet bilgisayarın ortaya çıkması oldu. Apple her ne kadar çoğu "Bilişim azmanı" tarafından ileri teknolojinin keskin uçlarına uzak durması ve "Ürünlerinde hep bir şeyleri eksik bırakması" yüzünden eleştirilse de, kişisel teknolojileri bir amaç değil araç olarak gören çoğunluğun zihnini okuyabilme konusundaki becerisinden ötürü şirkete büyük saygı duyarım.

Yaygın tabirle bir Apple fanboyu değilim, iPhone dışında kullandığım herhangi bir Apple ürünü de yoktur. Fakat fonksiyonun varlığından öte kullanılabilirliğini ön plana çıkaran ürünleri sayesinde, Apple'ın bilişim teknolojilerinin evrilmesinde önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Bir Microsoft çalışanı tarafından Windows 7'nin geliştirilmesinde Mac OS'tan ilham alındığının itiraf edilmesi, ortaya çıkışının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen farklı markalara ait dokunmatik ekranlı cep telefonlarının kullanışlılık açısından ilk nesil iPhone ile bile kıyaslanabilecek bir beceri ortaya koyamaması bunun en büyük kanıtlarından olsa gerek.

Şimdi yeni tablet hakkında da sayısız laf dönmeye başladı. Sitemizin yazarlarından Sevgili Nüzhet Algüneş'in deyimiyle, internette bu konuda Meydan Larousse ile kıyaslanacak kadar çok bilgi bulmak mümkün. Bunların çoğu da iPad'ın bir FAIL, yani bozgun olduğunu düşünüyor.

Aslını söylemek gerekirse Steve Jobs bile bu ürünü sunarken eskisi kadar heyecanlı görünmüyordu. Fakat bu hissettiği heyecanın azlığıyla değil, daha çok sağlığıyla ilgili olsa gerek. Zira Jobs sunum sırasında bazen kameraya yan döndüğünde 1.5 santim kalınlığındaki iPad'den bile daha ince gibiydi ve önceki sunumlarının aksine şovunun önemli bir bölümünü oturarak yaptı.

Peki bunca insan ürünün FAIL olduğunu düşünürken ben ne düşünüyorum? Bir kere şunu çok net ortaya koymakta fayda var ki iPad bir bilgisayar değil, bir içerik tüketim platformu. Yani alıp bilgisayar gibi kullanacağınız bir cihazdan öte, internet üzerinden olsun, farklı platformlardan olsun her türden görsel ve yazılı içeriği gittiğiniz her yerde görüntülemenizi sağlayacak bir ürün. Bu konuda uzun süredir iPhone kullanan ve iyi tasarlanmış bir arabirimin medya tüketimi konusunda kullanıcıyı ne kadar rahatlattığına ilk elden şahit olmuş biri olarak, bu vaadini gayet başarılı bir şekilde yerine getireceğine inanıyorum.

Zaten belli ki Jobs bu ürünü bilgisayar canavarları veya mobil profesyoneller için geliştirmedi. Bu ürün sabah mutfakta kahvaltı yaparken veya ayna karşısında traş olurken haberlere göz atmak isteyenler için. Toplu taşımada yol alırken sevdiği dizinin kaçırdığı bir bölümünü izlemek isteyenler için. Okulda defterlerinin arasından çıkarıp Facebook'ta ne olup bittiğini kontrol etmek veya geçen yılın anatomi kitabındaki bir çizime bakmak isteyen öğrenciler için. Hastane koridorlarında bir hastadan diğerine yol alırken sıradaki hastanın röntgen sonuçlarını incelemek isteyen doktorlar için. Gittiği yerde dizüstü bilgisayarının tuşlarından çok ekranına ihtiyaç duyanlar için. Kısacası bilgisayar kurtları için değil, onların temsil ettiği azınlığın dışında kalan çoğunluk için.

Daha önce bu tarz bir çoğunluğa hitap eden böyle bir ürün var mıydı? Bu açığı kapatabilen, pil ömrü ve kullanışlılık açısından iPad'ın sergilediği performansa erişebilen, bu fiyat aralığında bir çözüm var mıydı? Hayır. İşte Jobs'ı pazarlama dehası yapan, ürünlerini bir moda ikonu olarak konumlandırma konusundaki başarısından ibaret değil. Jobs'ın başarısı, bu ihtiyacı ortaya koyabilen bir akla ve aklındakileri düzgün bir şekilde hayata geçirebilecek bir ekibe sahip olmasında yatıyor.

Peki iPad'ın eksikleri yok mu? Var, hem de çok ciddi eksikleri var. Bunların en büyüğü de Flash tabanlı içerikleri görüntüleyememesi. Bunlar da bir sonraki yazımızın konusu olsun.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun