Donanim 06 MART 2012 / 13:12

iPad 3'e 24 saat kala

iPad 3'e 24 saat kala söylentiler devam ediyor

Apple iPad 3’ün(ya da iPad HD) tanıtılmasına sadece 1 gün kala, Apple yeni tablet bilgisayarı hakkında bilinenleri (daha doğrusu tahmin edilenleri) merak edenlerle paylaşmak istedik. Öncelikle ilk beklenti, cihazın iPad ve iPad 2’den daha iyi bir ekrana sahip olacağıyla ilgili. iPhone 4 ve 4s modellerinde olduğu gibi "Retina Ekran" görüntüsüne sahip olması beklenen tabletin 2048x1024, yani iPad 2’nin iki katı ekran çözünürlüğüne sahip olması bekleniyor.

Android tabletlerin görsellik bakımından iPad’lerden önde olduğu konuşulan bir gerçekken, ortada dolaşan ilk söylentiler iPad’in çerçevesiz yeni tasarımıyla bunu kırmak istediği yönündeydi. Ama daha sonradan yapılan röportajlar ve son söylentiler cihazın şeklinin iPad 2 ile aynı olacağı yönünde.

Apple'ın iPad 2 ve iPhone 4S modellerinde kullandığı A5 işlemcisini terk ederek, daha az pil harcayan A6 işlemciye (veya A5+, kim bilir) geçmesi bekleniyor. Son dönemde piyasaya sürülmeye başlayan 4 çekirdekli tabletlere rağmen, Apple’ın yeni modelde büyük olasılıkla iPad2’de olduğu gibi çift çekirdekli bir işlemci kullanması da ihtimaller arasında.

Daha güçlü pil, daha çok tasarruf

Her ne kadar iPad 3’ün iOS 5.1 ile birlikte geleceğinin garantisi olmasa da, beta sürümlerin bir süredir geliştiriliyor olması bu konuda beklenti yaratıyor. Bu sürüm geldiğinde 5.0'dan sonraki ilk elle tutulur güncellemeleri de beraberinde getirecek.

iPhone 4S'yi oldukça şıklaştıran sanal sesli asistan Siri’nin, iPad 3 ile gelmesi bekleniyor. Özellike iOS 5.1’in cihazda olup olmadığının kesinleşmemesi bunu destekler nitelikte.

iPad 3’ün ayrıca LTE (4G) özelliğiyle gelmesi bekleniyor. Apple’ın bu cihaz için daha büyük bir pil tasarlaması ve daha tasarruflu bir işlemci kullanmasının arkasında yatan sebeplerden birinin de LTE'nin ihtiyaç duyacağı enerji fazlasını karşılamak olduğunu söyleniyor.

iPad 3, 7 Mart Çarşamba günü Türkiye saatiyle akşam 7-8 sularında tanıtılacak. Zamanı geldiğinde biz de detayları sizlerle paylaşacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun