Donanim 01 MART 2010 / 15:02

İnternetten haber tüketimi artıyor

İnternet, haber konusunda Amerikalılar'ın başvurduğu ilk mecralardan biri oldu.

İnternet, haber konusunda Amerikalılar'ın başvurduğu ilk mecralardan biri oldu.


 

Pew Internet ve American Life Project araştırmasına göre, Amerikalılar televizyondan sonra haber takibi için en çok interneti tercih ediyor. Bu da internetin en popüler ikinci haber platformu olması anlamına geliyor. İnsanlar artık geleneksel haber tüketim metodları dışında, haberleri sosyal medyadan ve kişisel beslemelerden de takip edebiliyor.

Ancak yine de pek çok Amerikalı için ulusal ve yerel TV kanalları haber mecralarının hakimi durumunda. İnternet haber takibi konusunda popülerlik kazanırken, yerel ve ulusal gazeteleri bu anlamda geride bıraktı. Habere ulaşmak için sadece gazete ve televizyonu kullanmayanların yüzde 37'si Facebook ya da Twitter üzerinden de haberlere yorum yaparak bir anlamda kendi haberlerini yaratıyorlar. Yine gazete ve televizyon kullanmayanların üçte biri haberleri cep telefonlarından takip ediyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 59'u haberleri hem internetten hem geleneksel platformlardan takip ediyor. Yüzde 17'si ise bu anlamda yazılı basını tercih ediyor. Gazetelerin çoğunlukla 50 yaş üstü kitle tarafından takip edildiğini ortaya koyan araştırma, aynı zamanda bu kitlenin cep telefonu olmadığına da işaret ediyor. Araştırma yazılı medyaya olan talebin giderek azaldığını, ancak yazılı medyaya ait çevrimiçi içeriklerin yoğun ilgi gördüğünü söylüyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun