Donanim 11 EKİM 2010 / 08:00

İnternetteki tüm varlığınızı tek tuşla yok edin

Sosyal ağ bağımlılığından kurtulmak için bir de Web 2.0 Suicide Machine'i deneyin.

Sosyal ağ bağımlılığından kurtulmak için bir de Web 2.0 Suicide Machine'i deneyin.


Eğer internet üzerindeki sanal hayatınız gerçek hayatınızın önüne geçmeye başladıysa, sanal yaşamınızı ortadan kaldırmanın zamanı gelmiş demektir. Hollandalı bir şirket yarattığı programla Facebook, Linkedln, MySpace ve Twitter hesaplarındaki tüm mesajları, iletileri ve kişisel bilgileri ortadan kaldırıyor.

Web 2.0 Suicide Machine, yani intihar makinesi olarak adlandırılan program sadece 52 dakikada internet üzerindeki tüm varlığınızı yok ediyor. Aynı işlemi kendi başınıza yapmaya kalktığınızda ortalama olarak kaybedeceğiniz zamanın 10 saati aşması bekleniyor.

Şu ana kadar programı 3 bin kişinin kullandığı, 90 bin kişinin de kullanmak için talepte bulunduğu bildirildi. Siteye girildiğinde kullanıcı adı ve şifre girilmesi yeterli oluyor. Ardından boş bir ekrana düşene kadar tüm verilerin silindiği görülüyor. Ancak son haberlere göre programın Facebook tarafından engellendiği, bu sebeple de profilin silinemediği belirtiliyor.

"Bilgisayar ve internet bağımlılığını iklim değişikliği kadar önemli bir sorun"

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir makalede sosyal ağların ve bilgisayar oyunlarının insan beynini doğrudan etkilediği, bazen olumlu bazense olumsuz sonuçlar doğurduğu açıklanmıştı.

Oxford Üniversitesi'nden Susan Greenfield bilgisayar ve internet bağımlılığının iklim değişiklikleri kadar önemli olduğunu belirtiyor. Greenfield'a göre, dikkat sürelerinin kısalması, kısa sürede doyuma ulaşılması ve empatinin kaybolmasına yol açabilir.

Yine de bilgisayar oyunlarının daha yüksek IQ ve iyi bir hafızaya yol açabileceği de düşünülüyor. Ancak bunun yanında oyunların her zaman baştan başlayabilmesi, insanları dünyaya karşı daha umursamaz yapmasından endişe ediliyor.