Donanim 25 ARALIK 2008 / 08:10

İnternette link verirken bir daha düşünün

Bir sitede yayınlanan cümle ve başlıkların bağlantılarını yayınlamak New York Times’ın başına hem dert hem dava açtı.

Bir sitede yayınlanan cümle ve başlıkların bağlantılarını yayınlamak New York Times’ın başına hem dert hem dava açtı.


Yerel içerik sağlayıcı GateHouse iddiasında, New York Times'ın sahibi olduğu Boston Globe sitesinin GateHouse içeriğinden başlıklar almasının, sitede ekonomik zarara ve ziyaretçilerinin diğer sitelere yönelmesine neden olduğunu söylüyor.


Eğer davayı GateHouse kazanırsa, blogcular, haber siteleri, arama motorları, sosyal ortam siteleri ve Topix, Techmeme gibi makale başlıkları ve linklerini veren, başlıkları gösteren ve diğer sitelerden telif haklı metinlerin bazı kısımlarını alan sitelerde büyük ölçüde bir duraklama yaşanabilir.


NYTimes.com, Times Extra gibi yayınladıkları konuyla bağlantılı metin linklerine yer veren girişimciler, telif hakkı davalarının yaratacağı korkuyla yeni bir strateji oluşturmak durumunda kalabilirler.


Öncelikle kurumsal olmayan ve bir-iki kişiden oluşan haber siteleri ile başlayan ve sonra sosyla ağlar ve bloglar gibi yapılarla hızla büyüyen, diğer içerik üreticilerinin içeriğini linkleyerek veya linklemeden kendi sitesinde kullanmak, internet kullanıcıları tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Öyle ki, bu siteler ana içerik üreticisi pozisyonundaki sitelerden daha çok takip edilir hale geldi. Dolayısıyla internette bu tip yatırımsız ve kurumsal olmayan yapılarla rekabet etmek durumunda kalan kurumsal yayıncılık şirketleri de tabandan gelen bu talebe kayıtsız kalamadı ve kendi ziyaretçi sayılarını artırmak için bu yöntemleri kullanmaya başladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun