Donanim 11 AĞUSTOS 2010 / 07:31

İnternette eşitlik elden gidiyor

Dev şirketler daha fazla gelir elde edebilmek için interneti sınıf ayrımına sürüklüyor.

Dev şirketler daha fazla gelir elde edebilmek için interneti sınıf ayrımına sürüklüyor.


Google ve Verizon internette daha fazla para ödeyerek öncelik alma hakkından söz eder oldu. İki dev şirket, internetteki içerik sağlayıcıların sayfalarının belli bir ücret karşılığında daha hızlı açılmasına olanak sağlayacak. İnternet kullanıcılarına da diğer kullanıcıların önüne geçerek öncelikli olarak bir siteye erişim hakkı verecek. Peki, bu fikir uygulanabilir mi?

Öncelikle Google ve Verizon'un neden böyle bir uygulamaya gittiğini incelemek gerekiyor. Aslında cevap çok basit: Daha fazla para kazanmak. İki dev şirket kendilerine yeni gelir kapıları açmak için gayret gösteriyor. "İnterneti kim daha çok istiyorsa, parasını ödesin O daha çok sahip olsun" fikri yürürlüğe girmek için fırsat kolluyor.

İçerik sağlayıcılardan biri, diyelim ki BTnet.com.tr, kendi sayfasının daha hızlı açılması için internet servis sağlayıcısına bir ödeme yaptı. Bu sayede artık BTnet.com.tr sayfaları çok daha hızlı açılıyor. Ancak bu yolla bir başka içerik üreticisinin internet üzerindeki eşitliğine darbe vurulmuş oluyor.

Bunun yanında kullanıcılar için de durum pek farklı değil. Zira para ödemeyi kabul ederek internetteki erişim sırasının en önüne geçenler, arkada bekleyenlere bıyık altından gülebilecek. Arkada kalanlarınsa maddi imkanlarını zorlayarak internet sağlayıcıları zengin etmedikçe hiçbir şansı bulunmuyor.

Şu anda dünya çapında internetin tarafsızlığı ve eşitliği konusunda kesin kararlar bulunmuyor. Büyük şirketler de bu açıktan yararlanarak kendilerine yeni gelir yolları yaratıyor. Görünen o ki, orta çağ Avrupa'sında yaşanan sınıfsal ayrımlara doğru gidiyoruz. Yakında kendimizi ikinci sınıf internet kullanıcısı olarak bulursak şaşırmayalım.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun