Donanim 14 TEMMUZ 2010 / 10:23

İnternette canlı hayvan ticareti

İnternetten satın alacağımıza barınaklardaki hayvanları sahiplensek?

İnternetten satın alacağımıza barınaklardaki hayvanları sahiplensek?

Şu haber geçtiğimiz hafta belki gözünüze çarpmıştır: "Bursa'da 10 gün önce kepenklerini kapatıp tatile giden pet shop dükkanının sahibinin içeride kapalı mekanda bıraktığı hayvanlardan bazıları havasızlıktan ve yiyeceksizlikten hayatlarını kaybetti. Bir esnafın dükkanın önünden geçerken cam kenarında bir tavşanın öldüğünü fark etmesi üzerine olay meydana çıktı."

İhbar üzerine söz konusu yere polis ve zabıta ekipleri gidiyor sonra. Ekipler, iş yeri sahibine ulaşmak için büyük çaba gösteriyor. Daha sonra pet shopa gelen bir kişi, dükkan sahibinin tatile gittiğini söylüyor onlara. Dükkanın açılmasıyla birlikte günlerdir susuz kalan hayvanlara çevre sakinleri su veriyor. Hayatta kalmayı başaran hayvanlar kendilerine verilen sudan çıldırmışcasına içiyor tabii can havliyle.

Türkiye'de adettendir, bazı konular ancak ölümler olduktan sonra kamuoyunun gündemine gelir. Oysa ki çok uzun yıllardır Türkiye'de pet shop gerçeği üstünde duruluyor. Hayvan hakları savunucuları yıllardır pet shopların kapatılması ya da en azından bu dükkanlarda sadece çeşitli aksesuarlar ve mamaların satılması, canlı hayvan satışının durdurulmasını talep ediyorlar.

Petshoplarda kediler köpekler, kuşlar ve birçok evcil canlı türü kafesler içinde sergileniyor. Vitrininin önünden geçen yüzlerce insan ise bu canlılara adeta bir oyuncağa bakarmış gibisinden, "Ay ne tatlıymış" diyerek bakıyorlar. Oysa ki özgürce koşmayı, oynamayı seven ve herşeyden öte buna sonsuz hakkı olan bu canlılar kafesler içinde acı çekiyorlar, bu canlıların özgürlükleri kısıtlanıyor. Belki farkına varmışınızdır, bu canlıların birçoğu da baygın biçimde oluyor, özellikle alışveriş merkezlerinde ışıklar, havalandırma sistemleri ve büyük insan kalabalıkları bu hayvanları bazen güçten düşürebiliyor.

Sokaklarda birçok hayvanın aç ve susuz dolaştığı, şiddet gördüğü bir ortamda, hayvanların pet shoplarda satılmasındansa, sokaklardaki veya barınaklardaki hayvanları sahiplenmek, canlıları bir ticaret nesnesi haline getirenlere karşı durmak gerekmez mi? Sizce bu üstünde düşünülmeye ve sorgulamaya değmez mi?

Diğer yandan canlı hayvan ticareti sadece petshoplarla da sınırlı değil. Bunun yapıldığı mecralardan biri de internet siteleri. Türkiye'nin en önde gelen alışveriş sitelerinden sahibinden.com da bu sitelerden biri. Sitede hayvanlar alemi bölümünde canlı hayvan satışı yapılıyor.

Buna karşı sanal dünyada "Sahibinden.com' u hayvan satışını durdurana dek boykot ediyoruz" kampanyası bir süredir devam ediyor. İnternet üzerinden onbinlerce kişiye ulaşmakta olan bu kampanyanın detaylarına sahibindencomboykot.blogspot.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sitede yer alan açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum: "Sahibinden.com, Hayvanlar Alemi kategorisi altında, binlerce satılık hayvan ilanı yayınlamaktadır. Ülkemizin hemen her ilinde bulunan barınaklarda, sahiplenilmeyi bekleyen binlerce muhtaç hayvan var. Bu hayvanlara sahip çıkılması gerekirken, sitenizde çokça ilanlarını yayınladığınız eli kanlı hayvan tüccarları, evlerin bodrum katlarında, kedi ve köpekleri sürekli çiftleşmeye zorlayarak , ürettikleri yavruları petshoplar ve siteniz aracılığıyla satışa sunuyorlar. Hayvanları siteniz aracılığıyla veya petshoplardan bir oyuncak gibi satın alanlar, daha sonra evde yaşaması gereken bu muhtaç hayvanları sokaklara terkediyorlar. Bu hayvanlar da, ya belediyeler tarafından zehirlenerek öldürülüyorlar, ya da açlıktan sokaklarda telef oluyorlar. Bu bir insanlık suçudur. Bu tam anlamıyla köle ticaretidir. Sahibinden.com olarak bu konuya duyarlı davranmanızı ve bu tip ilanları sitenizde bir daha asla yayınlanmamak üzere kaldırılması için gerekli çalışmayı derhal başlatmanızı rica ediyoruz."

Sahibinden.com bildiğim kadarıyla bu yazıyı yazdığım tarihe kadar konuyla ilgili bir adım atmış değil. Bu konuda bir açıklama yaptılar mı, onu da bilmiyorum.

Eğer bir açıklama yapmak isterlerse bu köşe onlara da sonuna kadar açık olduğunu belirtmek isterim.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun