Donanim 09 HAZİRAN 2010 / 16:31

İnternet yasaklarına bir tepki de TBV'den

Son olarak Türkiye Bilişim Vakfı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

Son olarak Türkiye Bilişim Vakfı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.


Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Türkiye'deki internet kullanıcılarının, başta Anayasa ile teminat altına alınan "düşünce ve kanaat hürriyetleri" ile "düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetleri"nin, erişimin engellenmesi kararları ve uygulamalarıyla "ölçüsüzce" kısıtlandığı bir ortama sürüklenmesinden büyük bir endişe ve kaygı duyduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, "gerekçesi ne olursa olsun, Türkiye, internet sitesi yasaklayan bir ülke olarak görülüyor. Bu algının oluşması Türkiye'nin hiç hak etmediği bir durum. Türkiye'deki mevcut erişimin engellenmesi kararının icrası neticesinde, hak ve özgürlüklerin "ölçüsüzce" kısıtlanması söz konusu. Vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinden sonuna kadar yararlanabilmesi gerekir ve bu özgürlükler sonuna kadar savunulmalıdır" dedi.

Kamuoyunda yaratılan kavram kargaşasının devam etmemesi ve manipülasyona uğrayacağı bir ortam oluşmaması gerektiğini düşünen Eczacıbaşı, "En önemlisi, vatandaşın zarar görmemesi için ivedilikle bu konuya çözüm getirilmelidir" diyerek çözüm için geç kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Çözümün de takım çalışmasından geçtiğini vurgulayan Eczacıbaşı, "Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, STK'lar, hukukçular, internet siteleri, internet kullanıcıları, ISS'ler gibi tüm paydaşların bir araya gelerek tüm sorunları, tek bir platformda hep birlikte ele almaları gerekiyor. Türk internet kullanıcıları, sakıncalı olduğu iddia edilen sayfaların yanısıra, bir çok yararlı sitelere de ulaşamamakta. Bilginin son hızla sanal ortama kaydığı dünyamızda, gündemi ve eğitimin son gelişmelerini izleyememek Türk kullanıcılarının zararına işlemektedir" diyerek yeteri kadar zaman kaybedildiğini ifade etti.

TBV'nin erişimin engellenmesi kararı gibi, temel hak ve özgürlükleri sınırlandıran bir kararın yetkili makamlar tarafından alınması, yorumlanması ve uygulanmasında evrensel hukuk ölçütlerine ve normlarına uyulmasının "hukuku" ve "toplumsal adaleti" sağlamak için bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Açıklamanın devamında "Bu bağlamda TBV'nin, bu gerekliliğinin her durumda altını çizmekte ve bunu da her vesileyle ilgili kişi ve kurumlarla bilimsel temelde paylaşmaktadır" denildi.

TBV'nin açıklamasının kalan kısmı da bu cümlelerden oluştu:

"Ülkemizde verilen erişimin engellenmesi kararlarının bir çoğunun evrensel bir yorum ölçütü olan "orantılılık ilkesi"ne uygunluğu tartışmalıdır. Türkiye'de erişimin engellenmesi konusunda oluşan yargısal içtihatlar, kararlar ve uygulamalar, tek bir yasaya değil, farklı hukuk kaynaklarına dayanmaktadır. Sadece tek bir kişinin hakkı ihlal edildiği için; birçok insanın iletişim özgürlüğü kısıtlanmakta; bu durum önemli boyutlarda ekonomik ve toplumsal zararlara yol açmaktadır. Erişimin engellenmesi hukuka aykırı fiilin önlenmesinde en son kullanılacak araç olmalı; bu aracın kullanılması da başka kişilerin hak ve özgürlükleri en az düzeyde etkilemelidir.

TBV, temel hak ve özgürlükler bakımından gerek ülke içinde gerekse de uluslararası alanda geniş yankı bulan internet sitelerinin erişiminin engellenmesine dair doğru soruların sorulabilmesini sağlamanın, kamuoyunu aydınlatabilmenin, diyalog yoluyla bilimsel temelde ve evrensel hukuk normları çerçevesinde bir çözüm yoluna ulaşabilmenin önemli olduğunu düşünmektedir".

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun