Donanim 11 MAYIS 2010 / 06:01

İnternet olmayan köyde Çin var

Çağımız teknoloji çağı, ülkemiz hızla gelişiyor ama Lüleburgaz’ın Osmancık köyünde hala internet sadece köy kahvesinde var.

Çağımız teknoloji çağı, ülkemiz hızla gelişiyor ama Lüleburgaz’ın Osmancık köyünde hala internet sadece köy kahvesinde var.

Çok sevgili bir dostum kaybettiği teyzesinin defin işlemleri için gitti Lüleburgaz'a. Öncelikle merhumeye rahmet, sevgili dostuma da başsağlığı diliyorum. Sonra da konumuza dönmek istiyorum. Yıl 2010, çağ teknoloji çağı ancak Türkiye hala altyapı sorunlarını çözememiş durumda.

Lüleburgaz'ın Osmancık köyünde sadece köy kahvesinde internet erişimi var. Onun da çevirmeli ağ mı yoksa ADSL mi olduğu şüpheli. Öte yandan teknoloji severlerin 3G var ya dediğini duyar gibi oluyorum ama köyde yüksek yerler dışında cep telefonları da çekmiyor. Dolayısıyla 3G de yalan.

Peki, bu kadar "uzak"ta kalmış köye bizden önce kim gitmiş biliyor musunuz? Çinliler. Evet, yanlış okumadınız Çinliler. Bizim burnumuzun dibinde internet ya da mobil şebeke götüremediğimiz yere Çinliler BlackBerry şarj cihazı üretip götürmüşler ve satıyorlar. Almak isterseniz fiyatını da söyleyelim 5 TL.

Ne yapmak lazım? Bazıları gibi popülistlik yapıp doğuya yatırım gitmiyor diye çığırtkanlık mı yapmalı? Yoksa bunun yerine her bölgeye ve her yöreye eşit yatırım için çalışmaların başlatılması için çağrı mı? Ben yolumu seçtim ve bu bir çağrıdır. Umarım sesimizi duyan olur.

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun