Donanim 14 TEMMUZ 2009 / 11:24

İnternet bağımlılarına Çin işkencesi sona erdi

Çin’de bir hastanede internet bağımlısı gençlere bir süredir elektro şokla tedavi uygulanıyordu. Çin Sağlık Bakanlığı bu insanlık dışı uygulamaya son verdi.

Çin’de bir hastanede internet bağımlısı gençlere bir süredir elektro şokla tedavi uygulanıyordu. Çin Sağlık Bakanlığı bu insanlık dışı uygulamaya son verdi.


Çin Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, elektro şoklu tedaviyi uygulayan hastaneye uygulamayı durdurması emri verildi. Ülkenin doğusundaki Şandong bölgesinde Linyi Akıl Sağlığı Hastanesi'nde, 4 aylık bir program çerçevesinde internet bağımlısı yaklaşık 3 bin gence elektro şok tedavisi uygulandığı belirtiliyordu.

Hastaneden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Hastanede, program dahilinde elektro şokun haricinde ilaç tedavisi ve psikolojik danışmanlık da veriliyordı. Programın hasta olduğu iddia edilen kişiye maliyetinin ayda 805 dolar olduğu kaydediliyordu.


Çinli psikologlar, internet bağımlılığının belirtilerini, günde 6 saatten fazla internette oyun oynamak, porno sitelerine girmek ve internete bağlanamayınca sinirlenmek olarak sıralıyor. Ülkede resmi rakamlara göre, 18 yaş altındaki internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 10'u internet bağımlısı.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun