Donanim 01 ŞUBAT 2011 / 10:38

Intel Sandy Bridge yonga setinde hata bulundu, yanlışın faturası 300 milyon dolar olacak

Intel Sandy Bridge'ler hatalı çıktı, toplanıyor!

Intel, geçtiğimiz ay düzenlenen CES fuarında tanıttığı ve yeni nesil Core işlemcilere destek vermek üzere tasarladığı Sandy Bridge yonga setlerinde yeni keşfedilen bir hata nedeniyle yonga seti sevkiyatını pazartesi itibariyle durdurduğunu açıkladı. İlgili hata ikinci nesil Core i5 ve i7 işlemcilerle birlikte piyasaya sürülen sınırlı sayıdaki yonga setini etkiliyor.

Intel'in söylediğine göre mevcut kullanıcılar bilgisayarlarını kullanmaya devam edebilecekler. Güncellenmiş yonga setleri Şubat ayının sonlarına doğru pazara sürülmeye başlanacak. Nisan ayına kadar da stoklar tamamen tazelenmiş olacak.Sorun, 9 Ocak'tan itibaren piyasaya sürülen yeni yonga setindeki SATA arabiriminin zamanla yıpranmasından kaynaklanıyor. Bu da sabit disk performansı ve kararlılığıyla ilgili sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Kısa zamanlı kullanımda bu sorunların ortaya çıkması beklenmemekle birlikte, yoğun veri aktarımına dayalı ve uzun süreli kullanımlar sonucunda sorunun ortaya çıkma riskinin artacağı belirtiliyor.Sorunun ortaya çıkışı rutin test prosedürlerinin ardından sıcaklık ve voltaj değişimlerinin yonga seti üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için ortaya koyulan derin testlere dayanıyor. Intel'in açıkladığına göre şimdilik bu konuda bir arıza geri dönüşü yok.Intel'in mevcut üretimi durdurup güncellenmiş üretime geçmesi ve bu sırada piyasaya ürün sürememesinin faturasının 300 milyon dolara kadar tırmanacağı söyleniyor.Geçtiğimiz günlerde rekor kâr açıklayan Intel'in yeni yıla böyle bir olayla başlaması nazar değildir de nedir...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun