Donanım 10 ŞUBAT 2016 / 15:54

Intel işlemcilerinin overclock olmasını sağlayan "hatayı" kapatıyor

Intel'in K serisine dahil olmayan 6. nesil işlemcilerin overclock olmasını sağlayan bir açık, Intel tarafından kapatılıyor.

İşlemci devi Intel, her yeni işlemci serisinde hız aşırma yapılması için özel K işlemcilerini piyasaya sürüyor. Çarpan kilidi bulunmayan bu işlemcilerin çarpan değerini değiştirip biraz da voltajı artırdığımızda kolayca hız aşırma gerçekleştirmiş oluyoruz. Örneğin: 30 (çarpan) x 100 (Base Clock) = 3 GHz olan işlemcimizi 35 çarpana çekerek 3.5 GHz yapabiliyoruz. Çarpan kilidi bulunmayan modellerde ise anakartın üzerindeki hemen hemen her parçayı etkileyen Base Clock üzerinden çok çok az da olsa hızlandırmak mümkün. Fakat görünen o ki Intel'in 6. nesil Core işlemcileri Base Clock üzerinden biraz fazla overclock olabiliyor.

Bir miktar daha pahalıya satılan K işlemcilerinin önünü kesmemesi için Intel, bu durum için bir güncelleme yayınlıyor. Anakartlara BIOS güncellemesiyle beraber sunulacak olan bu güncelleme, Base Clock üzerinden yapılabilen overclock işlemini sınırlayacak. Elbette ki bu güncellemeyi anakarta hiç kurmadan K serisine dahil olmayan işlemcimizi overclocklu olarak kullanmak mümkün. Fakat bu durumda anakarta gelebilecek olası yeniliklerden mahrum kalacağınızı da belirtelim. Peki işlemci performansı getirisi mi ağır basar yoksa herhangi başka bir özellik mi? Şahsen ben anakartımı güncellememeyi tercih ederdim.