Donanim 25 ARALIK 2012 / 16:54

Intel'in sunuculara yönelik yeni işlemcisi gece lambası kadar enerji harcıyor

Intel'in yeni işlemcisi gece lambası kadar enerji harcıyor

Intel yüksek kapasiteli mikro sunucular, depolama ve ağ sistemleri için düşük enerji tüketimine sahip 64-bit sunucu sınıfı Intel Atom S1200 işlemci ailesini duyurdu.Intel'in yeni nesil işlemcisinin düşük iş yoğunluğuna sahip sistemlerde büyük oranda enerji tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor. Intel Atom S1200 işlemci ürün ailesi düşük enerji tüketiminin yanı sıra, veri merkezlerinde kullanım için gerekli olan hata kodu düzeltme, 64-bit destek ve sanallaştırma teknolojileri gibi temel özellikleri de sunuyor.

Yonga üzerinde sistem anlayışıyla tasarlanan işlemci, iki fiziksel çekirdek ve Intel Hyper-Threading teknolojisiyle aynı anda 4 mikro süreci yürütebiliyor. İşlemcide ayrıca 64-bit desteği, 8 GB’a kadar DDR3 hafızayı destekleyen bellek denetleyicisi, Intel sanallaştırma teknolojileri, 8 adet PCI Express 2.0 veriyolu, hata düzeltme yeteneği ve Intel işlemci setleri ile birlikte gelen diğer I/O arayüzleri de mevcut.

Intel'in yeni ürün ailesinde 1.6 GHz’den 2.0 GHz’ye kadar değişen frekanslarda 3 ayrı model bulunuyor.

Intel Atom S1200 işlemci ailesi günümüzde veri merkezlerinin büyük bölümünde kullanılan X86 mimarisiyle uyumlu çalışıyor. Böylece ek yatırım gerektirmeden mevcut sistemlere uyarlanabiliyor.