Donanim 20 EKİM 2010 / 11:11

Intel fabrikalarına milyar dolarlar akıtacak

Intel yatırım yapacağı fabrikalarının kapasitesini artırırken, binlerce kişiyi istihdam edecek.

Intel yatırım yapacağı fabrikalarının kapasitesini artırırken, binlerce kişiyi istihdam edecek.


Intel şimdilerde yeni nesil yongaları için üretim hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yongalar “Fabs” olarak bilinen Intel’in en büyük tesislerinde üretilecek.

Intel yeni nesil işlemci teknolojilerinin üretileceği bu tesislere 8 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Şirketin fabrikalarına yapacağı bu yeni yatırım projesi ile yeni iş imkanları yaratılırken, Oregon eyaletinde yeni bir fabrika açılacak.

Bu yatırımla 6 binle 8 bin arasında inşaat işçisine ihtiyaç duyulurken, projenin yaklaşık 800-1000 civarı yüksek teknoloji pozisyonu yaratması bekleniyor.

Projeyle Intel’in ve ABD’nin geleceğine yatırım yaptıklarını belirten Intel CEO’su Paul Otellini, “Bu milyar dolarlık yatırımla binlerce iş imkanı yaratırken, mevcut fabrikalarımızı yenileyip yeni bir fabrika daha kuracağız. İleri teknolojili üretimler yapıp yüksek ücretli çalışanları bünyemizde barındıracağız” dedi.

Kapasitesi artırılacak fabrikalar PC piyasa segmentinin devam eden büyümesine katkıda bulunurken, mobil ve gömülü teknolojilerin üretileceği gibi yeni piyasalara hizmet edecek.

D1X isimli Oregon’da inşa edilecek yeni fabrikanın 2013 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Yenilenen fabrikaların Arizona eyaletindeki Fab 12 ve Fab 13 ve Oregon eyaletindeki D1C ve D1D olduğu biliniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun