Donanim 25 ARALIK 2009 / 13:23

İnsanlar yürüyen pillere dönüşecek

Vücut ısısından yararlanılarak elde edilecek güç kaynağı, alnınıza taktığınız bandajın pilleri sayesinde depolanacak.

Vücut ısısından yararlanılarak elde edilecek güç kaynağı, alnınıza taktığınız bandajın pilleri sayesinde depolanacak.


Belçika'da Üniversitelerarası Mikro Elektronik Merkezi'nde görev yapan Vladimir Leonov ve Ruud Vullers, insanları yürüyen pillere dönüştürecek olan ‘enerji hasadı' isimli iddialı bir araştırma yürüttü. Araştırmaya göre vücut ısısından elde edilecek enerji ile iPodlar ve diğer cep telefonlarının şarjı asla tükenmeyecek.

Vücut ısısından yararlanılarak elde edilecek güç kaynağı, alnınıza taktığınız bandajın pilleri sayesinde depolanacak. Bununla birlikte pil, termal enerjinizi toplayacak ve bunu makineler için enerjiye dönüştürecek. Termoelektrik pil olarak bilinen özel elektronikler sayesinde bu enerji elektriğe dönüşecek.

Araştırmacılar tarz olarak pek hoş durmayan bandajı takmak istemeyecek olanlar içinse alternatif olarak kol saati öneriyor. Bandaj gibi saat de aynı işlevi görüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun