Donanim 15 EKİM 2009 / 05:47

İnsanlar bilgisayar ve internet güvenliğinde en zayıf halka

Araştırmalar 20 yıl önce bilgisayar kullanıcılarının şifreleri kırmak için en iyi uygulamaları ihlal ettiğini ve o günden bugüne çok fazla şey değişmediğini gösteriyor.

Araştırmalar 20 yıl önce bilgisayar kullanıcılarının şifreleri kırmak için en iyi uygulamaları ihlal ettiğini ve o günden bugüne çok fazla şey değişmediğini gösteriyor.


Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Copenhagen'da bulunun Bilişim Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı anket ilginç sonuçlar içeriyor.

Dünyadaki en iyi yazılım ve donanım, güvenliği korumak ve verileri muhafaza etmek için çok fazla şey yapıyor ve kullanıcıların bilgisayarlarına girdiklerinde bilgisayarlarının kimlik doğrulaması için, şifre oluştururken en iyi uygulamaları takip etmesi aslında kullanıcılara bağlı.

Mesela şifre en az 8 karakterden oluşmalı ve insanlar her internet sitesi için aynı şifreyi kullanmamalı ve şifre hatırlaması ne kadar zor olursa o kadar iyi.

Araştırmacılar ağ yöneticileri ve CIS uzmanlarının insanların şifre oluşturmadaki tavırlarını incelemesi için girdi tabanlı bir anket geliştirdiler. Çok özel bilgiler bulunan, 836 işçinin çalıştığı bir organizasyondan anket için cevaplar aldılar. Katılımcılar kendilerini acemi, ortalama, ileri düzey ve uzman kullanıcı olarak sınıflandırdılar. Ankete katılanların bazıları özel koruma gerektirdiğinde daha zor şifre kullanırken ya da yılda yedi kez şifrelerini değiştirirken, yüzde 94'ü en az bir kez şifre oluşturma kurallarını çiğniyor.

Araştırmacılar kullanıcının tecrübesi ne kadar azsa, kişinin bilgisayar kimlik doğrulama uygulamalarını o kadar fazla ihlal ettiği sonucuna vardılar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun