Donanim 14 EKİM 2008 / 11:32

İnsan KayMakları

Bu hafta sizlere okuyucumuzdan gelen istek doğrultusunda şirket ve kişi isimlerini mümkün olduğu kadar yazmayarak bir işten çıkarma hikâyesi aktaracağım.

Bu hafta sizlere okuyucumuzdan gelen istek doğrultusunda şirket ve kişi isimlerini mümkün olduğu kadar yazmayarak bir işten çıkarma hikâyesi aktaracağım.

Bu kez hikâyemiz bir insan kayMakları şirketinde geçiyor. Kaynak kelimesini neden ısrarla yanlış yazdığımı merak ediyorsanız hemen açıklayayım. Bahsi geçen şirket ülkemizin en büyük mobil operatörüne de insan kaynağı sağlıyor. Ancak bu şirket İK konusunda o kadar uzman ki anne olacak personelini bir punduna getirip işten çıkarıyor. Hem bir açıklama yapmadan hem de hiçbir hakkını vermeden.


Burada bir yorum yapmak isterim. Bu İK konusu tüm sektörde kanayan bir yara. İK şirketleri personel öğütme konusunda o kadar uzman ki gerçekleştirdikleri bu ve benzer operasyonlar nedeniyle yakında çalıştıracak adam bulamayacaklar.


Neyse biz dönelim konumuza. Okurumuza yasal haklarını neden kullanmadığını sordum doğal olarak, çünkü hamile personeli işten çıkarmak her baba yiğidin harcı değil. Yasal süreçler hayli zorlu ve yüzde 99 personel lehine sonuçlanıyor. Okurumuzdan aldığım cevap ilginç olduğu kadar ülkemizin ekonomisi açısından da önem taşıyor bence. Okurumuz, hamilelik sürecinin sonunda olduğunu, öncelikle çocuğunun sağlığını düşündüğünü ve bu kafadaki insanlara daha fazla maruz kalmak istemediği için bu işin peşini bıraktığını söyledi.


Ne kadar ilginç değil mi? “Dev bir şirkete insan kaynağı sağlayan kurumun yöneticilerine maruz kalmamak”. Ne diyelim o şirkette çalışmakta olan ve çalışacaklara sabır daha da önemlisi akıl sağlığı dilerim. Umarım bu şirket müşterilerine insan kaynağı sağlarken de aynı çabayı harcıyordur.