Donanim 18 EKİM 2010 / 12:23

İngiltere’nin terör ve siber saldırılarla başı dertte

Ülkenin en önemli sorunları arasında terörizm ve siber saldırılar yer alıyor.

Ülkenin en önemli sorunları arasında terörizm ve siber saldırılar yer alıyor.


İngiltere Milli Güvenlik Konseyi, ülkenin güvenliği için yeni yaklaşımlar içeren yeni bir tehdit raporu hazırladı. Bu raporda İngiltere’nin başa çıkması gereken 16 tehdit sıralandı.

Raporda, uluslararası terör ve siber alanda yapılan saldırılar İngiltere’nin güvenliğini tehdit eden en ciddi sorunlar arasında gösterildi. Sonrasında ise grip salgını gibi doğal tehlikeler ve uluslararası askeri kriz gibi tehlikeler sıralandı.

Terör sorunu ve siber saldırıların diğer potansiyel tehditlere göre daha farklı bir yapıya sahip olduğu öne sürülürken, İngiltere’de her an bir terör saldırısı ile karşılaşmanın mümkün olduğu vurgulandı.

Hükümetin ve işletmelerin BT sistemlerine yapılan siber saldırınsa yeni ve büyüyen bir tehdit olarak görüldüğü raporda, ülkelerin birbirine saldırmak için ya da bir takım bilgileri çalmak için siber teknikleri kullandığının altı çizildi.

Siber alanın yeni bir savaş alanı olarak nitelendirildiği raporda hükümeti eleştirenler de yok değil. Hükümetin buna benzer güvenlik raporları sunduğu ancak ülke için “yenilenmiş” güvenlik ve savunma stratejileri oluşturmadığına şeklinde eleştiriler mevcut.

İngiltere'nin uğraştığı bu sorunlar az veya çok tüm dünyanın başına dert olmuş durumda.