Donanim 21 EYLÜL 2008 / 11:51

İngiliz velilerin kulağı telefonda, gözü e-postada

İngiliz veliler yoğun iş hayatı yüzünden çocuklarının okuldaki gidişatını takip edememekten şikayetçi. Çareyi teknolojide arıyorlar.

İngiliz veliler yoğun iş hayatı yüzünden çocuklarının okuldaki gidişatını takip edememekten şikayetçi. Çareyi teknolojide arıyorlar.


İngiliz Eğitim Teknolojileri Ajansı Becta tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiliz ebeveynlerin üçte ikisi okulların çocuklarının okuldaki durumu hakkında bilgilendirilmek için kısa mesaj servisi ve e-posta gibi teknolojileri kullanmasını talep ediyor. Veliler böylece daha sık ve düzenli bilgi alabilmeyi umuyor.


 


Araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 8’i  bu yöntemleri şu anda kullanmakta. Yüzde 15’i çocuklarının okuldaki ilerlemesi hakkında ayda en az bir kez bilgi alıyor. Yüzde 85’i ise yılda üç ya da dört kez bilgi alabiliyor. Durum böyle olunca ebeveynler, okulların banka ve mobil şirketlerinkine benzer bir yaklaşım sergileyerek kısa mesaj ve e-posta aracılığıyla  çocuklarının okuldaki durumu ile ilgili bilgi vermesini talep ediyor.


 


Psikologlar ve uzmanlar anne ve babaların çocuğa karşı ilgisinin, çocuğun okuldaki başarısını   etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu belirtiyor. Bazı okullarda uygulanmakta olan bu yöntemlerin yaygınlaştırılması bekleniyor.