Donanim 23 ARALIK 2008 / 14:31

İNG Bank’tan e-postanız var!

Türk internet kullanıcısı oltalama amaçlı e-postalara alıştı. Peki günde 10 tane oltalama amaçlı e-posta alırsanız bu oltalama mı yoksa spam mı olur?

Türk internet kullanıcısı oltalama amaçlı e-postalara alıştı. Peki günde 10 tane oltalama amaçlı e-posta alırsanız bu oltalama mı yoksa spam mı olur?

İnternet bankacılığının yoğun olarak kullanımı İngilizce’de phishing, Türkçe’de ise oltalama olarak bilinen kavramın hayatımıza girmesine neden oldu. Bu yolla birçok kullanıcı maalesef dolandırıldı ve rakam azalsa da bu tür dolandırıcılık hala devam ediyor.


Ancak benim başıma daha ilginç bir olay geldi. Bayramdan bu yana her gün İNG Bank tarafından gönderildiği iddia edilen yaklaşık on adet oltalama e-postası alıyorum. Tabii ki bilinçli bir kullanıcı olarak bu postaları doğrudan siliyorum. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. Bu oltalama e-postaları neden spam haline dönüştü? Gönderen arkadaşlara soruyorum, neden? Benim adresime düşen e-postalarınızı takip edebilecek kadar bu işten anladığınızı düşünüyorum. Bu postaları okumadan sildiğime göre, hem oltalamaya hem de spame neden maruz kalıyorum, bana ve e-posta kutuma yazık değil mi?


Bu postalar iş e-posta adreslerimize geldiği için mesai arkadaşlarımdan bir tanesi de bu işi yapanlarla kendince dalga geçiyor. Nasıl mı, hemen anlatayım, ama siz evde tek başınızayken lütfen denemeyin!


Yöntem şu: Gelen e-postadaki link itinayla açılır. Bu e-postaların amacı kullanıcı adı ve şifre çalmak olduğu için kullanıcı adı kısmına kendinize göre ilginç bir şey ya da küfür yazılır, aynı yöntem şifre bölümüne de uygulanır ve göndere basılır. Bilgisayarı başında “balık” bekleyen sahtekâr da “aha bi tane yakaladım” diye düşünüp gelen postadaki kullanıcı adı ve şifreyi okur ve gördüklerine inanamaz. İşte dinsizin hakkından imansız gelir dedirtecek bir örnek size.


Balığı mangalda sevenlere selam olsun…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun