Donanim 26 NİSAN 2011 / 11:14

İNCELEME: Logitech Z305 dizüstü bilgisayar ses sistemi

İNCELEME: Logitech Z305 dizüstü bilgisayar ses sistemi

Logitech'in dizüstü bilgisayarlar için özel olarak tasarladığı ses sistemini mercek altına aldık. Her ne kadar son zamanlarda dizüstü bilgisayarların dahili ses sistemleri üzerinde Bose, Altec Lansing gibi ses konusunda uzman markaların logolarını daha sık görmeye başlasak da, itiraf edelim çoğumuz dizüstü bilgisayarımızın sesinden memnun değiliz. Hele de işin içine oyun, multimedya gibi uygulamalar girecekse elimiz hemen masanın hemen yanında duran kulaklığa veya ses sistemi bağlantısına doğru gidiyor.

İşte bilgisayar çevre birimleri konusunda en bilinen markalardan olan Logitech, dizüstü bilgisayarların ses sistemi sorununu çözmek amacıyla piyasaya sürdüğü son dönem ürünler arasına Logitech Z305 ses sistemini de ekledi. Z305, şimdiye kadar gördüğümüz ses sistemlerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip. Sistem, hoparlörlerin iki kenarda yer aldığı uzun bir boruya benziyor ve dizüstü bilgisayarın kapağının üstüne tutturmak için özel bir tutturma mekanizması içeriyor.Tasarım ve fonksiyonlar

Logitech Z305, oldukça yalın bir tasarıma ve temel fonksiyonlara sahip bir ses sistemi. Bilgisayara USB veri yoluyla bağlanan Z305, ihtiyacı olan enerjiyi de yine USB'den alıyor. Bu gayet iyi, zira çoğu dizüstü ses sisteminden farklı olarak bu sayede ayrıca bir adaptör taşıma veya bağlama derdinden kurtuluyorsunuz.

Z305'in üzerinde dizüstü kapağına takmak için dahili bir bağlama klipsi, yine sisteme dahil olan ve arka tarafta kendine özgü bir sarma yeri bulunan USB kablosu, ses kontrol düğmeleri (açma-kapama-kısma) ve son olarak sistem üzerine harici kulaklık bağlamak isteyenler için bir kulaklık çıkışı yer alıyor.

Kullanım ve ses kalitesiLogitech Z305, temel olarak dizüstü bilgisayarın üst kapağına tutturmak üzere tasarlanmış bir sistem olduğu için üzerinde özel bir yaylı bir tutturma mandalı barındırıyor. Bu mandalın her iki tarafı da yumuşak bir materyalle kaplanmış, böylece takarken veya çıkarırken bilgisayarın çizilmesiyle ilgili bir endişe yaşamıyorsunuz. Güzel...

Ancak takıldıktan sonra bazı problemler ortaya çıkıyor. Öncelikle sistem sanki 15 inç ve üzeri bilgisayarlar için tasarlanmış gibi, zira biraz ağır ve çıtkırıldım kapakların sevebileceği türden değil. Hatta ses sistemi kapağa takılıyken kapağı arkaya doğru 20 derece kadar yatırdığınızda, kapak ses sisteminin ağırlığına dayanamayıp kendini iyice arkaya bırakıyor. Bu da çalışma açısını kısıtlıyor.

USB kablosunun oldukça kısa olması da bir dezavantaj. Örneğin kullanmakta olduğum Asus K35SJ modeli dizüstü bilgisayarda mevcut 3 USB portunun tamamını sistemin ön tarafına konumlandırılmış. Sistemin kablosu, bu portlara ekran neredeyse yere dik konumdayken ancak ulaşabiliyor. Bilgisayarın sağında veya solunda cambaz ipi gibi gerilmiş bir kabloyla başbaşa kalmanız bir yana, bu pozisyonda ekranı arkaya doğru yatırmanız da söz konusu değil. Ayrıca sistem kapağa takıldığında ses kontrol düğmeleri önde değil, arkada kalıyor.Eğer bunları sıkıntı etmeyecekseniz, sistemin ses kalitesi oldukça iyi. Daha ses tam ayarına gelmeden içeriden "televizyonun sesini duyamıyorum" gibi sesler gelmeye başlıyor ki, bu iyiye işaret. Gel gelelim, ses sürücülerinin size doğru değil de yana doğru bakması ses dinamiklerinin pozisyona göre sürekli değişmesine neden oluyor. Örneğin ses sistemi kapağa takılıyken ayrı bir ses veriyor, çıkarıp bilgisayarın yanına koyduğunuzda ayrı, iş yerinde tahta masa ayıraçlarının yanında oturuyorsanız ayrı, evde camın hemen yanında ayrı... Genel olarak güzel, ama doğru ses dinamiğinin nasıl olması gerektiği konusunda bir kararsızlık var gibi...

Sonuç

Logitech'in ortaya koyduğu tasarım sanki bir prototip gibi olmuş. Belki de ilk defa denenmesinden ötürü kısa USB kablosu ve ses dinamiklerinin pozisyona göre beklenmedik ölçüde değişmesi, tasarım aşamasında fazlaca öngörülememiş gibi bir his var. Sanki ürün alelacele tasarlanıp piyasaya sürülmüş gibi.

Ama bu eksiklerin yanında yapılan doğru şeyleri de es geçmemek lazım. En azından yukarıda anlatılan dezavantajları bütün dizüstü bilgisayar sahipleri yaşayacak diye bir kural yok, adaptöre ihtiyaç duymuyor, kabloyu kendi üzerine sarma fikri çok güzel işlenmiş, her türlü dizüstü bilgisayar çantasına girecek kadar derli toplu ve doğru konumlandırma sonucunda alınan ses kalitesi de hiç fena değil. Mesleğimiz gereği birçok sunuma katıldığımız için biliriz, projeksiyondan video göstermek istendiğinde genelde ses sistemi bağlantısıyla sorun yaşanır ve ses dizüstü bilgisayardan verilmeye çalışılır. Bu gibi durumlar için bile ideal bir çanta yoldaşı olabilir.

Sonuç olarak karar sizin, ama birlikte kullanacağınız dizüstü bilgisayarların özelliklerini değerlendirmeden hemen karar vermeyin deriz.

BTnet.com.tr puanı: 10 üzerinden 6.
ETİKETLER : logitech logitech z305
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun