Donanim 16 AĞUSTOS 2011 / 11:17

İnceleme: Genius SP-i400 buzdolabına uyumlu mutfak tipi MP3 çalar

Buzdolabına yapışabilen MP3 çaları test ettik

Genius'un yeni portatif ses sistemi, tüm buzdolaplarını MP3 çalarlı buzdolabına dönüştürüyor. Zaten mutfakta yemek yaparken, bulaşık yıkarken veya bir şeyler atıştırırken arka plandan gelecek hoş bir tıngırtıya kimin itirazı olabilir ki?Bugüne dek bilgisayara bağlanan veya iPod tarzı cihazlarla uyumlu çok ses sistemi gördük, inceledik. Ama bunlardan herhangi birinin mutfaklar için özel olarak tasarlandığına denk gelmemiştik.

Aslında Genius Sp-i400 de mutfak için yapılmış bir ürün sayılmaz, üstelik sıradan bilgisayarlarla da gayet iyi geçiniyor. Ancak tasarımındaki birkaç detay, ürünün bir anda diğerleri arasından sıyrılarak kendisine yepyeni uygulama alanları bulmasına yardımcı oluyor.

Tasarım

SP-i400, aslında oldukça şık tasarlanmış küçük bir ses sisteminden ibaret. Kıvrımlı köşelere sahip tasarımın ortasına arabaların tiz hoparlörüne benzer boyutlarda tek bir hoparlör kondurulmuş. Yan tarafında müzik ve ses kontrolleri, SD kart girişi ve USB-Link bağlantı kablo yuvaları yer alıyor. Arkasında ise küçük bir tutturma tırnağı yuvası haricinde bir detay yok.

Bu haliyle ürün SD kart destekleyen kendinden şarjlı küçük, şık bir MP3 çalar görünümünde. Ama çok hoş bir özelliği var: Arka yüzeyin mıknatıslı olması sayesinde tıpkı bir magnet gibi buzdolabı veya bulaşık makinesi gibi metal bir yüzey üzerine aygıtı tutturabiliyorsunuz. Böylece aygıt sıradan bir ses sistemi olmaktan çıkıp, bir anda özellikle mutfaklar için pratik bir müzik çözümü haline geliveriyor.

Aslında ürünün arkasında yapışkanlı bantla desteklenen bir tutturma tırnağı da mevcut. Bu tırnağı istediğiniz herhangi bir yüzey üzerine yapıştırarak aygıtı bunun üzerine mıknatıs olmadan da tutturabiliyorsunuz. Ama açıkçası bu özellik bizi sistemin buzdolabına sıkıca tutunabilmesi kadar etkilemedi.

Bize gelen örneğin pembe-mor karşışımı çok güzel bir rengi vardı, ama dilerseniz gümüş gri rengini de piyasada bulabiliyorsunuz.

Fonksiyonlar

Müzik kontrolleri dört ayrı buton halinde sistemin üzerine yerleştirilmiş. Bu kontroller SD kart üzerinden yüklediğiniz müziği yönetmek için kullanılıyor. Gelişigüzel çal, bir sonraki parçaya geç gibi komutları bu düğmeler yardımıyla verebiliyorsunuz. Yan tarafta yer alan ses kontrolü analog olarak tasarlanmış ki bu iyi bir şey. Ancak aygıtı tutturduğunuzda biraz içerde kaldığı için erişimi biraz zor. Genellikle aygıtı tutturduğunuz yerden biraz kanırtmanız gerekiyor.Aygıt USB üzerinden şarj oluyor. Bu iş için yanında bir Y kablo geliyor. Bu kablonun bir ucu USB, diğer ucu bildiğimiz ses bağlantı yuvası şeklinde. Eğer elinizde varsa (ed: koleksiyonunu mu yapacaksınız?) ses bağlantı yuvasını bir diğer Genius SP-i400 üzerindeki link bağlantısına yerleştirip birden fazla hoparlörden oluşan bir ses sistemi de oluşturmak mümkün.

Ancak aynı kablonun ses ucunun iPod ve diğer MP3 çalarları da bağlamak için kullanılması pek iyi olmamış. Neden? Çünkü kablo böyle bir amaç için biraz uzun, ortasında bir yerlerden ikiye ayrılıyor ve üzerine iPod Nano bile bağlasanız koyduğunuz yerde kablo kalabalığı yaratıyor. O nedenle bu ürünü satın alırken daha çok SD kart ile kullanacağınızı düşünerek almakta fayda var.

Yalnız SD kart takmanın da şöyle bir dezavantajı var: Taktıktan sonra kartın yarısı aygıtın dışında kalıyor ve karşıdan bakınca anten gibi görünüyor. Bu kadar zarif tasarım yapıp bu detayı nasıl atladıklarına hayret...Ses kalitesi olarak bakıldığında, ürünün diğer benzer ses sistemlerine kıyasla çok da öne çıkan bir tarafı yok. Toplam 2 watt ses gücüne sahip aygıtın sesi nispeten sessiz bir ortamda kulağınıza yumuşak bir tını yollamaya yetecek kadar iyi. Ses kalitesi de yine boyutlarına göre yeterli seviyede, en azından kör gözüne parmak sokar gibi bas patlatıp tiz çınlattığına şahit olmadık. Bu arada USB'den kısa sürede şarj olabilen aygıtın bir şarjda kesintisiz 8 saate kadar müzik çalabildiğini de eklemiş olalım.

Sonuç

Yuvarlatılmış hatları, yalın tasarımı, göze gayet hoş gelen renk tonu seçimi, boyutuna kıyasla üzmeyen ses kalitesi ve hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan buzdolabına tutturulabilme özelliğiyle Genius SP-i400, şimdiye dek bu tarz ürünlerin hiç el atmadığı bir boşluğu doldurmaya aday.

85 TL'lik son kullanıcı fiyatı ilk bakışta biraz yüksek gibi görünse de, aygıtın kendinden MP3 çalarlı ve dahili pil donanımına sahip bir ürün olduğunu hatırlayınca makul geliyor.

Kendinize dizüstü için bir ses sistemi bakıyorsanız benzer fiyatlara birçok alternatifiniz var. Ama mutfaktan pikniğe kadar sizinle her yere gelebilecek, şık ve pratik bir çözüm arıyorsanız SP-i400'ü mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

Madem sesle ilgili bir şeyler inceledik, o zaman bu incelememizi Moby'den Natural Blues ile sonlandıralım...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z3YMxM1_S48&ob[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun