Donanım 17 NİSAN 2015 / 14:24

İlk 4K'ya hazır prodüksiyon resim masası tanıtıldı

Sony, Networked Media Interface kullanan ilk 4K’ya hazır, IP tabanlı prodüksiyon resim masasını NAB 2015'te tanıttı.

Sony NAB 2015 Fuarı’nda, canlı prodüksiyon için gelişmiş bir IP üzerinden 4K canlı yayın teknolojisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Fuarda, eksiksiz canlı prodüksiyon çözümleri için gerekli olacak, geliştirme aşamasındaki bir 4K/HD Video sunucusunun ve bir 4K/HD baseband işlemcisinin modelleri sergilendi.

4K prodüksiyon yaygınlaşmaya başladıkça, yayın sektörü 4K prodüksiyonlar için yeterli altyapıyı inşa etme zorluğuyla karşılaştı. Geleneksel SDI uygulamaları yüksek maliyetli oluyor çünkü gerekli kablolama ve yönlendirme donanımı, HD için gerekli olanın dört katı; yani ortaya çıkan kurulumlar ciddi ölçüde daha maliyetli ve ağır olup çok yer işgal ediyor.

Sony bu soruna Networked Media Interface'i geliştirerek yanıt verdi. Networked Media Interface, SD'den 4K'ya ve ötesine tek bir Ethernet kablosuyla tüm cihazların bağlanmasını ve tüm sinyal türlerinin iletilmesini sağlıyor.

Sony Europe Stratejik Pazarlama Müdürü Norbert Paquet, "Konu IP tabanlı canlı prodüksiyon ise, Sony son 18 aydır bu alanda liderlik yapıyor. Burada ilk kez tanıttığımız farklı cihazlar, standardizasyon kuruluşlarıyla işbirliği içinde ve sektördeki destekçi üreticilerle birlikte geliştirdiğimiz uçtan uca IP çözümlerinin ürünleridir. Böylece bugünün ve yarının ihtiyaçları için üreticilerin beklentilerini karşılamamız mümkün olacak. Aynı şekilde, IP bugün yayın prodüksiyonunun diğer tüm alanlarının odak noktası. Bu teknolojiyi, canlı prodüksiyonun yeni standardı haline getirmeye kendimizi adadık." diyor.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun