Donanim 05 TEMMUZ 2010 / 14:02

İletişim boyut değiştirirken...

İletişim dünyasının yaşadığı dönüşüm servisleri öne çıkarıyor.

İletişim dünyasının yaşadığı dönüşüm servisleri öne çıkarıyor.

Çok geç değil, sadece on yıl önce iletişim kavramına baktığımız zaman çok farklı bir çerçeve söz konusuydu. Bu çerçevenin ana öğesi donanımdı. Yazılım donanımı destekleyen yardımcı oyuncu pozisyonundaydı. Servisler ise altyapıların yetersizliği nedeniyle bugün ile karşılaştırılamaz haldeydi. Bu on yıl içinde toplamda bilişim sektöründe yaşanan dönüşümden iletişim alanı da payını aldı.

Bilgi teknolojilerinde donanımdan “bulut”a yaşanan sürecin benzerini doğal olarak telekom alanında da görüyoruz. Bizitek’in Ericsson tarafından satın alınmasının birinci yılı nedeniyle yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu ve Bizitek Genel Müdürü Murat Şahinoğlu, telekom dünyasının bu dönüşüm sürecine dikkat çekti. Donanım ve yazılım bazlı çözümlerden öte servisin öne çıktığı bir süreç. Bu dönüşümü, özellikle mobil genişbant erişim tarafında yaşanan gelişmelerle son birkaç yılda daha yoğun şekilde görmeye başladık. Toplantıda Telco 2.0 kavramına değinildi. Telco 2.0 yani yeni nesil telekom hizmetleri... Dönüşüm sürecinin bizi taşıdığı nokta...

Aslına bakarsanız bu kavram üzerine bir süredir konuşuluyor. Yeni nesil telekom, akıllı ağ ortamları üzerinde gelişmiş hizmet ve servisler anlamına geliyor. IP bazlı ağ üzerinden yürüyen ses, veri, video ve benzeri tüm servisler... Burada çok daha zengin ve esnek hale gelen servislerin, bir o kadar ucuza sunulduğu güzel güneşli günlerden bahsediyoruz.

Tabii bu ortam artık geliştiricilere de yeni kapılar açıyor. Açık hale gelen platformlarda yeni servislerin geliştirilmesi çok daha kolay hale geliyor. Gerek üreticiler gerekse operatörler bu anlamda önemli adımlar atıyor. 

Son yıllarda bu dönüşümün pazara yansımalarını yoğun şekilde görüyoruz. Görünen o ki bundan sonra da daha yoğun şekilde görmeye başlayacağız. Bu işten en kârlı çıkan taraf ise kullanıcı olacak. 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun