Donanim 09 ARALIK 2009 / 09:07

İklim Zirvesi'nde aktivistler boş durmuyor

Resmi delagasyonun dışında Kopenhag sokakları da iklim aktivistleri ile dolup taşıyor. Tahminlere göre iklim zirvesi için Kopenhag'a 30.000 aktivist geliyor.

Resmi delagasyonun dışında Kopenhag sokakları da iklim aktivistleri ile dolup taşıyor. Tahminlere göre iklim zirvesi için Kopenhag'a 30.000 aktivist geliyor.


İklim aktivistlerinin büyük bir çoğunluğu iklim değişikliğine neden olan sera gazları salımı yüksek olan uçaklar yerine tren ve otobüsleri tercih ediyor. Aralarında Kopenhag'a kadar bisikletle gelenler de var.

İklim aktivistlerinin en temel eylem noktası konferansın yapıldığı Bella Center. İklim aktivistlerinin Kopenhag'da katılacağı yüzlerce toplantı var. Bunlardan en önemlileri ise şunlar:

Alternatif Zirve: Klimaforum

Klimaforum09'a dünyanın dört bir yanından gelen iklim aktivistleri katılıyor. Günde yaklaşık 10.000 ziyaretçisinin olacağı tahmin ediliyor. Klimaforum09 içinde 150 toplantı, 60 film gösterimi olacak.

Sizi İlgilendirmez (Not your business) Eylemi

11 Aralık günü "Bizim iklimimiz sizi ilgilendirmez" sloganıyla eylem yapacak grup sadece kar amacı güden şirketler aleyhinde biraraya gelecek.

İklim için adalet

12 Aralık'ta uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından ‘İklim İçin Adalet Yürüyüşü' adında büyük bir eylem yapılacak. Eylem, Greenpeace, WWF, Avrupa Yeşil Partisi gibi büyük sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşiyor.

Beş kişi tutuklandı

Ancak zirvenin ikinci gününde aktivistler adına pek hoş bir olay yaşanmadı. Danimarka polisi üç erkek ve iki kadın olmak üzere beş göstericiyi tutukladı. Ayrıca bir Amerikalı ve vatansız olduğunu iddia eden Filistin kökenli bir gösterici müzakere mekanına birkaç km ötede bir polis devriyesi tarafından otomobilde durdurularak göz altına alındı.

Tutuklanan beş göstericinin ve diğerlerinin ismi verilmedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun