Donanim 22 ARALIK 2010 / 08:12

IDC dünya çapında uç nokta güvenliği raporu yayınlandı

Rapora göre bulut bilişim ve sanallaştırmayla sunucuların önemi artıyor, güvenlik öne çıkıyor.

Rapora göre bulut bilişim ve sanallaştırmayla sunucuların önemi artıyor, güvenlik öne çıkıyor.


IDC tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora göre Trend Micro, dünya çapındaki kurumsal uç nokta (endpoint) sunucu güvenliği pazarında yüzde 22,9'luk payıyla lider konumda bulunuyor. "Worldwide Endpoint Security 2010 - 2014 Forecast" (Dünya Çapında Uç Nokta Güvenliği 2010 - 2014 Öngörüsü) piyasa araştırması raporu, sunucu güvenliğini uç nokta (endpoint) güvenlik pazarı için yeni bir alt bölüm olarak tanımlıyor.

Bulut bilişim ve sanallaştırmanın önem kazandığı son dönemlerde yine IDC'nin yaptığı araştırmalara göre, küresel sunucu satışlarındaki gelirler üçüncü çeyrekte yüzde 13,2 oranında artış gösterdi.

2009'dan 2014'e kadar uzanan sürede tüm sunucuların yıllık büyüme oranı içinde sanallaştırılmış sunucuların artışının yüzde 14'ü bulmasıyla, IDC uzmanları, veri merkezinin olgun ekonomilerde kabul görmesi gibi sunucu sanallaştırmasının da 2014 yılına dek kabul göreceğini öngörüyor. Ayrıca gelişmekte olan ekonomilerdeki sunucu yatırımlarını hızla artıran şirketler aynı zamanda veri merkezi etkinliğini de önemsiyor. Daha fazla kurum sanal sunucu kullandıkça, malware ve hacker saldırılarından sunucunun barındırdığı sanal sunucu kalkanını, hipervizörü ve sanallaştırılmış ortamı koruyacak güvenlik çözümlerini arayacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Ercan Aydın "Veri merkezi konsolidasyonu, sanallaştırmanın artışı, VDI ve bulut bilişim uygulamalarıyla, daha fazla bilgi işlem gücü ve bilgi veri merkezleri ve sunuculara doğru aktarılıyor" diye konuştu. Aydına göre, sunucuların fiziksel, sanal, kurumsal veri merkezinin içinde ya da bulutta olmasının bir önemi yok. Tüm sunucular ve daha da önemlisi bilgi güvenli olmak zorunda.

Trend Micro portföyünde sunucular ile sanallaştırılmış ve bulutta yer alan veriler için birçok çözümü bulunduruyor. Bunlardan biri de fiziksel, sanal ve bulut sunucularına gelişmiş güvenlik sağlayan Trend Micro Deep Security. Deep Security, günümüzün dinamik veri merkezlerinin operasyonel güvenlik ve uyum ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Bu dinamik veri merkezlerini korumak için tek bir merkezden yönetilen kurumsal yazılım çözümüyle saldırıları tespit ve önlemeyi, güvenlik duvarını, doğruluk izlemeyi, günlük denetim ve aracısız anti-malware yeteneklerini bir araya getiriyor. Ayrıca Deep Security, VMware ortamı için endüstrinin ilk ve tek aracısız anti-virüs çözümü. Bu sayede Trend Micro yüksek konsolidasyon oranlarında bile daha iyi performans ve daha iyi yönetilebilirlik veren güvenliği sağlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun