Donanim 17 EKİM 2008 / 10:47

İçinizdeki Rockstar’ı bu oyunlar ortaya çıkarıyor

Son yılların belki de en popüler iki oyunu Guitar Hero ve Rock Band arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Aerosmith’ten Metallica’ya birbirinden ünlü gruplar ve şarkılar oyunların içeriğine dahil olurken, bu rekabetten oyuncular kârlı çıkıyor.

Son yılların belki de en popüler iki oyunu Guitar Hero ve Rock Band arasındaki rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Aerosmith’ten Metallica’ya birbirinden ünlü gruplar ve şarkılar oyunların içeriğine dahil olurken, bu rekabetten oyuncular kârlı çıkıyor.

Hepimiz gençken ve çocukluğumuzda bir müzik enstrümanı çalmak istemişizdir. Kimimiz davula, kimimiz bas gitara, kimimiz çelloya, kemana yakın hissetmişiz, heves duymuşuzdur. Ama şu kesin ki, büyük bir bölümümüz de öyle ya da böyle bir zamanlar gitar çalma hayalleri kurmuşuzdur. Daha da ötesi, kendini bir rock starı olarak hayal edenimiz de çoktur. İşte bunu farkeden oyun yapımcıları insanların ve gençlerin içindeki bu keşfedilmeyi bekleyen müzisyen potansiyelini gördüler. Böylece de konsol oyunlarında müzik temalı oyun furyası başladı. Guitar Hero ile başlayan konsol müzik oyunları furyası Harmonix tarafından yayınlanan bir oyun olan Rock Band ile devam ediyor. İki oyun arasındaki rekabet de gün geçtikçe kızışıyor. Geçtiğimiz yaz ayları son sürat devam eden rekabet ile birlikte Temmuz ayı içinde Guitar Hero, World Tour temalı yeni bir sürümünü tanıttı. Ardından Rock Band 2’nin ayrıntıları açıklandı hemen. Son yıllarda video oyun dünyasının belki de en popüler iki oyunu arasındaki rekabetin önümüzdeki dönem artarak süreceği açık. İki oyuna da birbirinden güçlü gruplar ve şarkılar eklenmeye devam ediliyor. Guitar Hero, Rock Band’den farklı olarak tek enstrümanla yola çıkmış bir oyun ama World Tour’da davul ve vokaller de gitara eşlik edecek. Ayrıca yine bu yaz aylarında Guitar Hero'nun Legend of Rock serisine Aerosmith eklenmiş, Rock Band ise buna The Who hamlesi ile cevap vermişti. Who’nun 12 şarkılık seti 15 Temmuz itibariyle kataloğa dahil oldu. Bu iki oyundaki ilginç bir nokta, müzisyenlerin de bu iki oyuna desteklerini açıklamaları. The Who'nun gitaristi Pete Townshend de büyük fanıymış Rock Band’in. O yüzden de düşünmeden izin vermiş. Jimi Hendrix’e ait materyallerin hakkını üstlenen kız kardeşi Janie Hendrix ise “Jimi çocuk ruhluydu, eminim şimdi yaşasa bu oyunları sever ve oynardı” diyor. Aerosmith ve Metallica bombaları Activision geçtiğimiz aylarda Guitar Hero: Aerosmith'i de piyasaya sürmüştü. Oyunun tanıtımını

Activison-Blizzard, Guitar Hero için açtıkları içerik servisini genişleterek iTunes’a rakip bir müzik mağazasına dönüştürme planları kuruyor. Şirketin CEO 'su Robert Kotick, Guitar Hero’da çalmak için bir şarkı indirmenin yanı sıra o parçanın orijinal performansını da indirmenin hoş olacağını belirtiyor. Diğer yandan Ağustos ayı içinde Guitar Hero ve Rock Star, Warner Music tarafından müzik şirketlerine yeterli ödemeyi yapmamakla suçlanmıştı. Guitar Hero’nun dağıtıcısı Activision’un yanıtı ise buna sert oldu. Activision, Warner’ın bu açıklamasını saygısızlık olarak yorumladı. Warner’ın tek taraflı düşündüğünü iddia eden Activision CEO’su Bobby Kotick, “Warner bu pazara yeni kitleler kazandırmakta ne kadar yol kat ettiğimize saygı duymuyor. Birçok yeni grubu geniş kitlelere tanıtıyoruz ve bunun sonucunda iTunes indirmeleri ve albüm satışları katlanarak artıyor” açıklamasını yaptı.

Aerosmith elemanları Times Meydanı'ndaki Hard Rock restoranında binlerce hayranlarının karşısında yaptılar. Oyunda aralarında “Love in an Elevator” ve “Sweet Emotion” gibi hitlerin de olduğu 30 Aerosmith şarkısı bulunuyor. Ayrıca Run D.M.C. ile birlikte söyledikleri ünlü “Walk This Way” de oyuncuların eşlik edebileceği şarkılar arasında. Oyunla beraber üzerinde grubun kırmızı beyaz logosunun bulunduğu özel bir gitar kontrol cihazı da piyasaya sürüldü. Aerosmith oyunu serinin bir gruba özel çıkan ilk sürümü oldu. Bundan önceki Guitar Hero’larda farklı rock türlerine ve müzisyenlere ait şarkılar bulunuyordu.


Activision, 2009 yılında Metallica için de bir Guitar Hero yayınlamayı planlıyor. Fakat oyunun tam çıkış tarihi henüz belli değil. 27 Temmuz’da İstanbul’da muhteşem bir konser veren Metallica, yeni albümleri “Death Magnetic”te yer alan şarkıların tamamına oyunda da yer verecek. Guitar Hero III ve devamı niteliğindeki Guitar Hero World Tour üzerinden erişilebilecek olan şarkılarla ilgili açıklama Los Angeles’ta düzenlenen E3 oyun fuarında gerçekleştirilmişti. Daha önce bir benzeri Aerosmith için de uygulanan yenilik, aynı şekilde Metallica’ya özel bir Guitar Hero oyununun çıkarılması şeklindeki planları da içeriyor. Guitar Hero, Harmonix Music Systems tarafından yapılıp RedOctane tarafından piyasaya sürülen bir oyun. Oyun, Gibson SG model elektro gitara benzeyen bir kontrol cihazıyla oynanıyor. Oyunu oynamak için bu kontrol cihazına sahip olmak şart olmasa da, cihaz daha gerçekçi bir oynanış sağladığından dolayı tercih ediliyor. Yeni çıkan Guitar Hero: World Tour ise farklı olanaklar sunuyor. Oyunun 4 kişi oynanabilmesinin yanı sıra oyun seçeneklerine de eklentiler yapıldı. İstendiğinde şarkıyı çalarken kayıt yapma olanağı var. Oyun, çalınan şarkıdaki notaların ekranda belirişiyle eşzamanlı olarak, kontrol cihazındaki tuşlara basılmasıyla oynanıyor. Oyundaki genel amaç, verilen şarkıyı başarılı biçimde çalmak. Bunun için notalara mümkün olduğunca doğru basmak gerekiyor.


Müzik temalı oyunlarda Guitar Hero serisi ile taht kavgası devam eden Rock Band’in yeni oyunu da bu yıl bitmeden çıkıyor. Aynı anda dört kişinin oynayabildiği Rock Band’de, oyuncular sanal bir rock grubunun, gitar, bas, davul çalan, şarkı söyleyen elemanları oluyor. Rock Band 2, eylül ayında Xbox 360 konsolu için, daha sonrasında ise diğer platformlar için uygun oluyor. Daha kolay çok kişi ile oynanış, daha kaliteli enstrümanlar ve geniş bir dünya turnesi seçeneği sunan Rock Band 2, yapımcıların ilk Rock Band’deki çoklu enstrüman oyunu deneyimlerini bir adım öteye taşımalarını sağlıyor. Yeni edisyonun içeriğini açıklayan rock band, 75 şarkılık listesiyle göz dolduruyor. Rock Band’in iddiası şimdiye kadarki en büyük ve çeşitli soundtrack’i sundukları yönünde. Rock Band 2, ilk oyun için çıkartılan tüm indirilebilir içerik ile uyumlu olacak. Daha önceden satın alınan tüm şarkılar anında Rock Band 2'ye de yüklenecek, tekrardan almak ya da yüklemek zorunda olmayacak oyuncular. Rock müziğin en geniş ve çeşitli örneklerini sunacak ve bütün şarkılar orijinal, master kayıtlar olacak. Rock Band 2 için sunulacak şarkı sayısının 500'ü bulacağı öngörülüyor. Rock Band için çıkartılmış tüm aksesuarlar Rock Band 2’de de kullanılabilecek. Oyunun World Tour modu ise artık çevrimiçi olarak da oynanabiliyor, kiralanabilir ekip elemanları, şehirler, konser salonları ve konser olanakları arttırılmış. Karakter yaratma kısmında yeni kıyafet, aksesuar, dövme, saç modeli ve enstrüman seçenekleri ile karakterlerin görünüşünü daha çeşitli ve detaylı bir şekilde özelleştirilebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun