Donanim 06 MAYIS 2009 / 06:26

İçerik Dağıtım Ağları

İngilizce CDN (Content Delivery Network) olarak bilinen İçerik Dağıtım Ağları, internetin online video ve müzik dağıtımı için önemli bir mecra olmasıyla çok değerli platformlar haline geldi.

İngilizce CDN (Content Delivery Network) olarak bilinen İçerik Dağıtım Ağları, internetin online video ve müzik dağıtımı için önemli bir mecra olmasıyla çok değerli platformlar haline geldi.

Öncelikle CDN'lerin ne olduğunu biraz açalım. İnternet üzerinden içerik yayınlamaya başlandığı ilk zamanlarda firmalar öncelikle içerikleri internet ortamında dağıtmak için kendi sunucularını ve yüksek kapasiteli internet bağlantılarını kurmaya başladılar. Ancak yayınlara talepler ve internete bağlanan kullanıcıların kapasiteleri arttıkça firmaların kendi projeleri için kurdukları sunucular ve bant genişlikleri yetmemeye başladı. Burada firmaların önünde iki seçenek vardı:Kendi altyapılarını geliştirecekler, yani yeni sunucular alacaklar, hatta farklı şehirlere dağıtacaklar ve bunları yönetecek de ciddi bir ekip oluşturacaklar. Tüm bu dağıtım işini dış kaynak kullanımı ile halledecekler.


Bu ihtiyaçları farkeden birçok CDN şirketi dünyanın belli başlı noktalarına kendi dağıtım ağlarını kurdular ve firmaların bu sıkıntılarını gidermek ve bu işten para kazanmak üzere servislerini açtılar.


Belki bir örnek vermek işi daha kolay anlamamızı sağlayabilir. Birçoğumuzun evinde kullandığı Digiturk, D-Smart benzeri Dijital Platformlar bildiğiniz gibi uydu üzerinden yayın yapıyorlar. Yayın yapmak için kullandıkları uyduları ise uydu sahibi şirketlerden kiralıyorlar. Yani kendi uydularını imal edip uzaya fırlatmak yerine mevcut kapasitelerden yararlanıyorlar.


İnternet tarafını da aynı bu şekilde düşünebiliriz. CDN şirketleri dünyanın birçok noktasına koydukları sunucular ve bunları birbirleri ile konuşturan yüksek kapasiteli bağlantıları sayesinde müşterileriniz dünyanın neresinde olursa olsun yayınlarınıza kesintisiz bir şekilde ulaşabilmektedir.


CDN'lerin yapısı gereği ABD'de bir eyaletten bağlanan bir kullanıcı kendisine en yakın eyaletteki sunucudan yayını izlerken, Avustralya'dan bağlanan kullanıcı ise Avustralya'daki en yakın sunucudan yayını izlemektedir. Sunucular birbirleri ile sürekli haberleştiği için herhangi bir sistemde arıza olduğunda izleyici farketmeden diğer sunucuya otomatik geçiş yapılmaktadır.


CDN'lerin gelişmesi ve internet hızlarının artmasının en sonucunda artık internet TV yayıncılığı yapmak neredeyse web sitesi açmak kadar kolay bir hale geldi. Bu durumdan tabii ki en çok etkilenecek olanlar ise IPTV şirketleri olacak. Kişisel görüşüm gelecekte IPTV yatırımlarının İnternet TV'ye doğru kayacağı ve İnternet TV'nin IPTV karşısında galibiyete daha yakın olduğu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun