Donanim 05 EYLÜL 2011 / 09:18

IBM dünya sunucu pazarında lider oldu

IBM dünya sunucu pazarında lider oldu

IDC rakamlarına göre, dünya sunucu pazarındaki üretim gelir payı yüzde 30,5’e ulaşan IBM, ikinci çeyrekte pazar lideri oldu.Tüm pazarda yıldan yıla gelir artışı yüzde 17,9 olarak gerçekleşirken, IBM, gelirlerini yüzde 24,5 oranında artırarak, ortalamanın üzerinde performans gösterdi. IBM, sunucu pazarında bugüne kadar gözlemlenen en yüksek artış rakamını sağladı.

Tanınmış araştırma kuruluşu IDC’nin her çeyrek açıkladığı dünya geneli sunucu pazarı istatistiklerine göre, dünya sunucu pazarındaki üretim gelir payı yüzde 30,5’e ulaşan IBM, ikinci çeyrekte pazar lideri oldu. Dünya sunucu pazarında yıldan yıla gelir artışı yüzde 17,9 olarak gerçekleşirken, IBM sunucu pazarındaki gelirlerini yüzde 24,5 oranında artırarak, pazar ortalamasının üzerinde bir performans gösterdi. IBM’in sunucu pazarında sergilediği gelir artışı bugüne kadar endüstride gözlemlenen en yüksek artış olarak belirtildi.

Bunun yanı sıra IDC, gelirlerini yüzde 5,2 puan artıran IBM’i UNIX sunucu pazarında da lider seçti. IBM Power Systems sunucuları yüzde 47.4 pazar payı elde ederken, rakiplerin düşüş yaşadığı gözlemlendi. x86 pazarında, IBM System x bir yılda yüzde 15,3’lük bir büyüme hızı yakaladı.

İkinci çeyrekte, büyük sunucularda yüzde 69,5 üretim gelir payı elde eden IBM liderliğini korudu. Bu başarının nedenleri arasında geçen yıl piyasaya sunulan IBM zEnterprise anabilgisayarının önemli bir payı olduğu öngörülüyor. IDC’ye göre, arka arkaya dördüncü kez olarak, bu çeyrekte de, z/OS işletim platformunu çalıştıran IBM System z ve IBM Power systems sunucuları IBM’in tüm sunucu gelirlerinin yüzde 9’unu oluşturdu ve gelir payı 1 milyar doları geçti.

IBM’in sunucu pazarındaki başarısı yeni değil. IBM’in, müşterilerin kendi sistemlerine sorunsuz geçişini sağlamak adında 5 yıl önce başlattığı geçiş programından bu yana toplam 7.210 müşteri IBM sunucularını ve depolama hizmetlerini tercih etti. Sadece geçtiğimiz çeyrekte daha önceleri rakip şirketleri tercih eden 847 kurum, IBM sunucularına ve depolama sistemlerine geçiş yaptı.
ETİKETLER : IBM IDC sunucu pazarı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun