Donanim 17 ARALIK 2010 / 14:01

IBM 2015 yılına dair öngörülerini açıkladı

"Next Five in Five" listesiyle IBM'in gerçekçi öngörüleri ortaya çıktı.

"Next Five in Five" listesiyle IBM'in gerçekçi öngörüleri ortaya çıktı.


Tabletlerin kişisel bilgisayar satışlarını baltaladığını ya da sosyal ağların hızla yayıldığını biliyoruz. Peki, önümüzdeki beş yılda ne olacak? Teknoloji devi IBM'in bu konuyla ilgili bazı öngörüleri var.

Teknoloji piyasasını beş yıl içinde değiştirecek beş yeniliği öngörerek her yıl hazırlanan "Next Five in Five" listesinde bu yıl daha iyi piller, 3D hologram, bilgisayar ısı enerjisi, daha iyi GPS ve vatandaş bilim adamı öngörüleri bulunuyor.

Daha iyi piller: Pil kapasiteleri yılda yüzde 7 oranında artarken, IBM'in öngörüsüne göre bugünkü pillere göre 10 kat daha küçük piller göreceğiz.

3D hologram: IBM'e göre, gözlüğe ihtiyaç duymadan önümüzdeki beş yıl için telefonlarda, televizyonda ve benzer ekran sahibi cihazlarda hologramlı bir dünyaya geçeceğiz.

Bilgisayar ısısı: Bilgisayar sunucularının ürettiği ısıyı enerjiye dönüştürmek gerekiyor. Veri merkezdeki enerjinin yarısı soğutma çalışmaları için harcanıyor ve ortadaki ısı kayboluyor. Ancak ortaya çıkan ısıdan bir kahve makinesini çalıştıracak enerji elde edilebilir, hatta kış aylarında binanın ısıtma sistemlerinde de kullanılabilir.

Kişiselleştirilmiş GPS: IBM'in öngörülerine göre daha etkin GPS görüntüleriyle tam zamanlı trafik bilgilerinin gelecek. Şimdi de benzer sistemler kullanılıyor ancak mesela boş park yeri gibi detaylar da GPS sistemlerinde yer alabilecek.

Vatandaş biliminsanı: Beş yıl içinde akıllı telefonlar, otomobiller, bilgisayarlar ve sosyal ağlar sayesinde biliminsanları gerçek zamanlı fotoğraflarla nerede ve nasıl yaşadıklarını gösterebilecek. Bir başka değişle sıradan insanları kendi kişisel bilgilerini bilimin gelişmesine adayacak.