Donanim 13 AĞUSTOS 2010 / 09:10

HTML5'in getirecekleri

HTML5 ile Flash arasında yeni bir savaş mı başlayacak?

HTML5 ile Flash arasında yeni bir savaş mı başlayacak?

Bu hafta önümüzdeki dönemde çok sık duyacağınız yeni bir kavramdan bahsetmek istedim. Bir süredir zaten duyulmaya başladı. HTML5 aslında HTML standartının yeni sürümü olacak. Bize sunacağı en önemli özelliği ise, daha önce 3. Parti eklentilere ihtiyaç duyulan video desteğinin artık direk HTML5 içerisinde desteklenmesi.

Artık HTML kodu içerisinde yeni eklenen

Evet, aslında HTML5 ile birlikte Internet yeniden şekillenecek gibi gözüküyor. Tabi burada en önemli savaş HTML5 ile Flash arasında yaşanacak gibi gözüküyor. Yazılım geliştiriciler şimdiden bu yeni standart ile ilgili çalışmalara başladılar. HTML5'e geçiş yapmak aslında HTML bilenler için çok sorun olmayacak. Genel anlamda zaten HTML5, önceki sürümlere ilave olarak yeni eklenen elementler üzerine yoğunlaşıyor. HTML üzerinde geliştirme yapanlar sadece yeni eklenen özellikleri kullanmayı öğrenecekler.

Ancak HTML5 gelince Flash'ın yok olacağını iddia edenlerin malesef daha beklemesi gerekecek, tabii ki HTML5-CSS-Javascript üçlüsü ile Flash üzerinde yapılan birçok şeyi yapmak mümkün, ancak hala alınması gereken yollar var. Sonuç olarak Flash yıllardır var, Flash üzerinde yıllardır geliştirmeler yapılıyor ve ciddi bir bilgi birikimi oluşmuş durumda.

Özetle, HTML5 özellikle web video teknolojilerine ciddi anlamda yenilikler getirecek ve eklentisiz video destekli sitelerin yolunu açacaktır.

Önümüzdeki dönemde video içeriklerinin daha da ön plana çıktığı projelerle sık sık karşılaşacağız gibi gözüküyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun