Donanim 09 ARALIK 2010 / 15:07

HTC'nin yeni akıllıları tanıtıldı

Geç olsa da HTC Desire HD ve Desire Z ülkemize gelirken HTC Sense tanıtımı da yapıldı.

Geç olsa da HTC Desire HD ve Desire Z ülkemize gelirken HTC Sense tanıtımı da yapıldı.


Önemli Android tabanlı telefon üreticilerinden olan HTC, basın toplantısıyla yeni yılda Türkiye'de piyasaya sunacağı HTC Desire HD ve HTC Desire Z modellerini tanıttı. Ayrıca HTC Sense de kamuoyuyla paylaşıldı.

HTC Güneydoğu Avrupa Bölge Direktörü Nikitas Glykas, genel olarak Türkiye'ye verdikleri önemden söz ederken, piyasa paylarını her yıl artırdıklarını, önümüzdeki yıl da hedeflerinin piyasada iki basamaklı sayılara ulaşmak olduğunu açıkladı.

Dünya genelindeki tutumlarından da bahseden Glykas, Microsoft'un mobil platformu Windows Phone 7 için 5 telefon sunduklarını, ancak henüz Türkiye'de olmamasının Microsoft'un aldığı bir karar olduğunu anlattı. Önümüzdeki yıl çok da vakit geçmeden Windows 7 tabanlı telefonların Türkiye pazarında görülmesini düşündüklerini belirtti.

Eğlenmelik telefon: HTC Desire HD

Android tabanlı akıllı telefon HTC Güneydoğu Avrupa Pazarlama Sorumlusu Karina Pereira tarafından sunuldu. Pereira, ilk olarak telefonun bir e-kitap okuyucu olabildiğini ve piyasadaki okuyuculara göre çok daha rahat kullanılabileceğinden bahsetti.

HTC Desire HD'de istenen cümleler seçilerek doğrudan Google'da arama, kopyalama, istenen yere gönderebilme gibi özellikler sunuluyor. Teknik özelliklerine bakıldığında 4,3 inç ekrana sahip telefonda çift flaşlı 8 megapiksel kamera bulunduğunu belirtmeliyiz. Daha çok ‘eğlenceli' ortamlar için yaratılan telefon 720p HD video kaydı yapabiliyor.

Alüminyum yapısıyla farklı bir dokunma hissi yaratan telefonda 1GHz Qualcomm 8255 Snapdragon işlemci bulunuyor.

HTC Desire Z, ofisi sokaklara taşıyor

Dokunmatik ekranlı telefonlar yaygınlaştıkça bilgi aktarımında klavyenin önemi ortaya çıkmaya başladı. Dokunmatik ekrandaki sanal klavyede hızlı yazmaya zamanla alışılabilse de klavye ihtiyacı sona ermiyor.

BlackBerry'nin Torch modeli gibi HTC Desire Z modeli de hem dokunmatik hem de klavyeye sahip. Klavye alttan sürgü yerine ‘pop hinge' denen bir sistemle açılıyor.

Desire Z modeli de 720p HD video kaydı yapabilirken, telefonun arka yüzünde 5 megapiksel kamera yer alıyor. Telefonda artırılmış performans ve pil ömrü için yeni 800MHz Qualcomm 7230 işlemcinin kullanıldığı ilk telefon olma özelliği taşıyor.

HTC Sense internet sitesiyle bedava hizmetler sunacak

HTC Sense, HTC'nin henüz Türkiye yerelleşrtirmesinin tarihiyle ilgili bir açıklama yapılmayan, telefonlarına farklı özellikler sağladığı platformu. Sense, tüm e-posta adreslerinin bir kutuda toplanmasını sağlayabiliyor. Bunun yanında sadece 10 saniye gibi bir açılma süresi bulunuyor.

Ücretsiz alınan navigasyon hizmetinde haritanın indirilmesini beklemeye gerek yok. Çünkü haritalar yerelleştirilmiş olarak kullanıcılara telefonun içinde sunuluyor. Bu sayede her seferinde internet kullanımına, bunun getireceği maliyete katlanmak zorunda kalınmıyor.

HTC Sense, kendine özel yaratılan HTCSense.com platformundan kullanıcılara bedava hizmetler sunuyor. Telefonun kaybolması ya da çalınması halinde telefonu uzaktan kilitleyebiliyor, çağrı ve mesajları bir başka telefona yönlendirebiliyor, iadesi için telefona mesaj gönderebiliyor hatta gerekli durumlarda telefondaki tüm kişisel bilgileri uzaktan silebiliyor.

HTCSense.com adresinin yakında yerelleştirileceği bilgisi verildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun