Donanim 29 AĞUSTOS 2012 / 15:43

HP enerji tasarrufu sunan sunucuları üretmeye başladı

HP çevreci sunucuların üretimine başladı

HP, düşük enerji tüketen son teknoloji ürünü sunucuların ön üretim aşamasında, “Centerton” Intel Atom işlemciler kullanılacağını açıkladı.Geçtiğimiz Kasım ayında duyurulan Moonshot Projesi, önümüzdeki birkaç sene içinde sunucu sistemlerini basitleştirerek enerji tüketimini ve maliyetleri azaltmayı hedefleyen bir yapıda tasarlandı. İnternet, bulut bilişim ve büyük ölçekli veri merkezi çözümlerinde enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen Moonshot Projesi, düşük enerji tüketimli “sunucu kartuşlarını” tek bir kutuda birleştirerek donanım kaynaklarını binlerce sunucu arasında paylaştırıyor ve kurumsal iş yükünü optimize ediyor.

HP, Moonshot Projesi’nin ilk aşamasında “Centerton” Intel Atom işlemcilerin kullanıldığı Gemini kod adlı sunucu kartuşlarını seçtiğini açıkladı. “Centerton” işlemciler 64 bit desteği, donanım sanallaştırma (VTx), hata düzetme kodlu (ECC) bellek, düşük güç tüketimi ve kapsamlı bir yazılım ekosistemi vadediyor.

Sunucu sektörü dönüşüyor

Gemini kutuları ise tüm bu bileşenleri ortak kullanarak tek rafta binlerce sunucu destekleyebiliyor. Böylece şirketler, küçük bir alanda, çok daha büyük bir bilgisayar gücü barındırabiliyor. Aynı zamanda karmaşıklığı azaltıyor, enerji kullanımı ve maliyetlerini de aşağıya çekiyor.

Intel Corporation Intel Veri Merkezi ve Bağlı Sistemler Grubu Bulut Altyapısı Genel Müdürü Jason Waxman, “Intel olarak son üç yılda enerji tüketimini büyük ölçüde azaltan sunucular geliştirmeye odaklandık. HP ile yakın işbirliğimiz, olağanüstü performans ve enerji verimliliği sunmak üzere tasarlanmış işlemcilere özel bir yol haritası çıkarmamızı sağladı. 64 bit desteği, ECC ve geniş x86 yazılım ekosistemi gibi özelliklere sahip Centerton kod adlı Intel Atom işlemcimizin tartışmasız üstünlüğü, kurumsal esnekliği arttırarak hızla büyüyen hiper ölçekli bilgisayar pazarında toplam edinme maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak ve bu sayede şirketlere rekabet gücü sağlayacak” dedi.

Centerton temelli kartuşları içeren Gemini sunucu sistemi şu anda HP’nin Houston’daki Laboratuvarlarında kullanılıyor. Sistemin ilk sevkiyatının yılsonunda başlayacağı tahmin ediliyor.