Donanim 29 KASIM 2012 / 11:46

HP büyük veriye özel sunucusunu tanıttı

HP büyük veriye özel sunucusunu tanıttı

HP, kurumların büyük veriyi daha iyi şekilde işlemesini ve  tasarruf elde etmelerini sağlayacak HP ProLiant SL4500 sunucu serisini tanıttı.Büyük veri ortamlarına özel, sektörün ilk çözümü olan HP ProLiant SL4500 serisi, iş yükünün gerektirdiği ölçüde yoğun veri depolamaya izin veren, uygun maliyetli ve performanslı bir çözüm sağlıyor. Yeni sunucu, ofiste yüzde 50 daha az yer kaplayan, yüzde 61 enerji tasarrufu sağlayan ve yüzde 63 oranında daha az kablo kullanarak, maliyetleri yüzde 31 oranında düşüren son derece verimli bir tasarım kullanıyor.

IDC İş Analitiği Araştırmaları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Vesset, büyük veri sunucularının artan önemi hakkında şu açıklamalarda bulundu:
Hadoop, MPP veri ambarları, Büyük Veri analizi ve nesne tabanlı depolama birimleri gibi Büyük Veri uygulama ortamlarının çok farklı iş yükü gereklilikleri bulunuyor. Kullanıcı ihtiyaçları hızla değişirken, büyük hacimli verilerin hızla depolanması ve bunlara hızla erişim sağlanması gerekiyor. Bu durum, iş yükünün gittikçe daha kompleks bir yapı kazanmasına neden olurken, verilerin geleneksel donanım altyapısında etkin şekilde işlenmesini önlüyor. Bu sebeple Büyük Veri’nin kazanımlarından faydalanabilmek için, altyapının iş yüküne göre optimize edilmesi kritik önem taşıyor”

Modüler mimari kullanıyor

Sunucu, modüler tasarımıyla, kurumların altyapılarını iş yüküne özel uygulamalar için optimize etmesini sağlayan farklı işlem ve depolama seçenekleri sunuyor. Böylece, altyapı desteği olarak, birbiriyle uyumlu çalışmayan farklı donanımları bir araya getirmeye gerek kalmıyor. Tek bir mimari üzerine kurulan sunucu, Cloudera ile Hortonworks gibi farklı Apache Hadoop çözüm sağlayıcılarını ve OpenStack Cloud yazılım ile MongoDB’yi de destekliyor.

ProLiant SL4500 serisi sunucular, tek bir 4.3 raf kutusunda (U) 240 terabayta kadar (TB) depolama yoğunluğu veya endüstri standardı 42 birimlik bir raf serisinde toplam 2,16 petabayt (PB) depolama yoğunluğu sağlayarak bu sorunu çözüyor. Böylece, yüksek yoğunluklu depolamadan yararlanan kurumlar, maliyetten büyük ölçüde tasarruf ederek performansı ve verimliliği artırıyor.

HP'nin verdiği bilgilere göre, ProLiant SL4500 serisi sunucular, kurumlara aşağıdaki yararları sağlıyor:

• Otomatik veri koruma ve veriyi arıza ihtimaline karşı alternatif cihazlara taşıyan "Öngörülebilir Yedek Etkinleştirme" özelliği ile iş sürekliliğinin sağlanması, değerli verilerin korunması.

• HP Active Health ve HP Smart Update üzerinden otomatik aygıt yazılımı güncellemeleri ile sunucularda verimli performans.

• HP Insight Online üzerinden kapsamlı hizmetler, teknik destek çözümler ve garanti seçenekler.

• HP Intelligent Infrastructure teknolojisi ile veri merkezi enerji maliyetlerinde azalma ve Watt başına işlem harcamalarının önceki kuşaklara göre yüzde 70 oranında azaltılması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun