Donanim 18 KASIM 2008 / 13:52

Hor kullanılmış STK’dan bilişim ödülleri!

Bu hafta sektörünü ve medyasını tanımayan STK’nın hikâyesini anlatacağım sizlere.

Bu hafta sektörünü ve medyasını tanımayan STK’nın hikâyesini anlatacağım sizlere.

Dün aldığım bir e-posta beni derin düşüncelere sevk etti. “Bilişim Hizmet Ödülleri’nin Sahipleri Belirlendi” başlığıyla gelen basın bülteni bir gazetecinin her gün görebileceği cinsten değildi doğrusu.


TBD, sektörel yayın ödülünü Chip dergisine, sektörel haber sitesi “hizmet ödülünü” ise Bilişim ve Teknoloji.com adlı bir siteye layık görmüş. Tüm listeye derneğin web sitesinden erişilebiliyor. Buraya kadar olan kısım sayın derneğimizin takdiri. Ancak ben de gazeteci olarak bundan sonra bir şeyler yazma ve sorma hakkını kendimde görüyorum naçizane.


Birincisi; Chip, ne kadar sektörel bir yayındır, Bilişim Zirvesi’08, Kamu BİP ya da Bilişim Kurultayı gibi etkinlikler için ne kadar önemli bir haber mecrasıdır, bu etkinliklerle ilgili tek satır bu “sektörel yayın”da yer almış mıdır, bundan sonra yer alacak mıdır?


İkincisi; bir künyesi dahi olmayan, ilgililerine uzun uğraşlar sonucu ulaşılabilen Bilişim ve Teknoloji.com gerçekten bir haber sitesi midir, bünyesinde kaç tane muhabir, kaç tane editör çalışmaktadır?


Üçüncüsü; TBD bir STK mıdır, sektörüne ne kadar yakındır, sektörünün basınını ne kadar tanımaktadır ya da sektörünün basınını neden umursamamakta ve kendine yeni mecralar yaratmaya çalışmaktadır?


Bu soruların yanıtlarını elbette hepimiz biliyoruz. Bu soruları TBD’nin yanıtlaması gibi bir beklentimiz de yok. Ama “hizmet” adı altında ödül verenlerin biraz da gerçek hizmet verenleri hatırlaması gerekmez mi?


Bizce gerekir…


Hizmetle dolu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun