Donanim 24 MART 2010 / 10:22

Hiçbir şey için para almak...

Endüstrinin bağrından çıkan en büyük icat olsa gerek.

Endüstrinin bağrından çıkan en büyük icat olsa gerek.

Sabah kahvaltı yaparken, gözümün önünde duran kakaolu fındık ezmesi kavanozuna takıldı gözüm. Güzel tasarlanmış, ince boyunlu bir kavanoz. İnce boyunlu kavanozların dibini sıyırmak zordur gerçi ama olsun. Boynuna simli iplikle geçirilmiş küçük, yeşil bir sertifika var. Duruşundaki asaleti artırmak ister gibi sanki. Belki de verdiğim fiyat farkından dolayı içim biraz rahatlasın diye takılmış bir madalya da olabilir. Bilemiyorum, zaten sebebini de önemsemiyorum. Bütün bunlar neticede benim için sadece bıçağı daldırıp yiyeceğim bir lezzetten ibaret.

Normalde benzerlerinin bir kavanozu 3-4 lira civarındayken buna yaklaşık 2 katı para verdim. Muhtemelen yenilikleri denemeyi sevdiğim içindir. Üzerinde yazdığına göre içinde renklendirici yokmuş. Koruyucu vesaire de yokmuş. Hiçbir şey yok yani. 2 kat bedel ödemeyi kabul ederek aldığım şey tam olarak bu. Katkısızlık, dokunulmamışlık...

Aklıma bundan bir yıl kadar önce çıkan bir haber geldi. Yeni bir bilgisayar aldığınızda beraberinde bir dolu program yüklenmiş olarak geldiğini ve hepsinin de görev çubuğuna minik minik simgelerinin yerleştiğini bilirsiniz. Ama çoğunu kullanmazsınız bile. Öylesine bellekte yer kaplayıp performansınızdan çalarlar, bilgisayarınızın açılışını geciktirirler. Bunlara crapware deniyor, işe yaramaz programlar sürüsü yani.

Geçenlerde yenilenen bilgisayarımın görev çubuğuna baktım şimdi, 9 tane simge sayıyorum. Antivirüs dışında kalanların ne yaptığı konusunda fikrim yok. Neyse ki bilgisayarın donanımı sağlam, iki parça bellek üç döngü işlemci de bunlara gitsin zararı yok. Daha doğrusu üşendim, ayıklayamıyorum.

Konuya dönelim. Sony, bundan bir yıl kadar önce sattığı bilgisayarlarda herhangi bir ek yazılım kurmadan, işletim sisteminin ilk kurulu olduğu haliyle bilgisayarı satın alma seçeneği getirmişti. Bunun için de 50 dolar ek ücret istedi. Sonra birileri bunun ne kadar saçma bir fikir olduğuna uyanmış olacak ki, bir gün sonra mı ne bu tekliflerini geri çektiler.

Koruyucu koymayacağız, ama farkını isteriz. Zor çünkü korumadan üretmek...

Hiçbir işe yaramayan programlarla bilgisayarını doldurmayacağız ama bunun için bize para ödeyeceksin... Çünkü para alıyoruz o programları senin bilgisayarına koymak için.

Bahar geldi, ağaçlar çiçek açmaya başladı.

Acaba onlar da organik midir?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun