Donanim 31 ARALIK 2010 / 07:03

Her telefona ortak şarj: Micro-USB

Avrupa Birliği, küresel standartta bir cep telefonu şarjına bir adım daha yaklaştı.

Avrupa Birliği, küresel standartta bir cep telefonu şarjına bir adım daha yaklaştı.


Ofiste ya da bulunduğunuz ortamda sıkça duyduğunuz bir soru vardır: "Arkadaşlar Nokia şarjı olan var mı?". Artık bu soru tarih oluyor. Çünkü tüm şarj aletleri bir araya geliyor. 2009 Haziran'ınında 14 şirketin attığı imzalarla bilgi işlenebilen mobil telefonlarda tek tip şarj cihazına geçilmesi kararı alınmıştı.

Elektroteknik Standardizasyon Avrupa Komitesi (CENELEC) ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) yayınladıkları bültenle tek tip şarj aletinin nasıl olacağını açıkladı. Veri aktarımı da yapabilecek bağlantı cihazı olarak standart model Micro-USB oldu. Açıklanan standart şarj cihazının iki yıl içinde yaygınlaşması bekleniyor.

Alınan kararın arkasında tüm kullanıcı kullanım rahatlıklarının yanında çevresel hassasiyet de bulunuyor. Her kullanıcı yeni bir telefon aldığında yeni bir de şarj cihazı almak zorunda kalıyor, eski şarj cihazı çalışır durumda da olsa yine de atıyordu.

Büyük üreticilerin hemen hepsinin imzası bulunuyor

2009'da tek tip şarj cihazına geçilmesi için imza atan şirketlerse şöyle: Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (ALCATEL), Texas Instruments ve Atmel.

Endüstri Komisyoneri Antonio Tajani ortak şarj aleti konusunda, "Artık endüstrinin telefonları satarken yeni şarj cihazları standartlarına bağlılığını gösterme zamanıdır. Ortak bir şarj aleti hayatı kullanıcılar için kolaylaştırırken, giderleri düşürerek işletmelerin de yararına olacaktır. Tam anlamıyla karşılıklı bir kazançtır" dedi.

Evet, listede Apple'ın da bulunması kullanıcılarına bir oh çektirdi büyük ihtimalle. Genelde marjinal bir duruş sergilemeyi seven şirketin yeni şarj cihazı politikasına ne kadar sadık kalacağını göreceğiz.

Avrupa Birliği tarafından yayımlanan bültene http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP%2F10%2F1776&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun