Donanim 19 ARALIK 2008 / 15:42

Hem kafein, hem alkol fazla geldi

MillerCoors birayı kafein ve diğer uyarıcılarla birleştiren içeceklerin üretimine son verdi.

MillerCoors birayı kafein ve diğer uyarıcılarla birleştiren içeceklerin üretimine son verdi.


ABD’de birçok eyalette kamu tepkisine yol açan Sparks içecekleri hakkında 25 eyaletten avukatlar, yüksek alkol mayasında bulunan yüksek kafeinin sarhoşluğu kamufle edeceği sloganıyla özellikle gençleri kandırdığını söyleyerek şirketi eleştiri bombardımanına tuttu.


 


Alınan karara göre şirket, Sparks’taki cafein ve diğer uyarıcıları kaldırararak içeceği yeniden formüle edecek ve gelecekte kafeinli alkol ürünü üretmeyecek. Şirket, araştırma tutarları nedeniyle avukatlara 550,000 dolar ödeme yapacak.


 


MillerCoors, Eylül ayında piyasaya çıkaracağı Sparks Red adlı yeni içeceği beklemeye almıştı. İçecek yüzde 8 oranında alkol içerekti. Ancak yüzde 6 alkol içeren orjinal Sparks ve yüzde 7 alkol içeren Sparks Plus’un satışları devam etti. Normalde biralar yüzde 4 ya da 5 oranında alkol içeriyor. Şirket yaptığı basın açıklamasında, avukatların şirket hakkında yasalara aykırı hiçbir davranış tespti etmediğini belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun