Donanim 27 ARALIK 2010 / 13:39

Hayatını istenmeyen postaları dava ederek kazanıyor

Daniel Balsam isimli adam, istenmeyen e-postalara olan nefretinden 1 milyon dolar kazandı.

Daniel Balsam isimli adam, istenmeyen e-postalara olan nefretinden 1 milyon dolar kazandı.


Bundan sekiz yıl önce satış görevlisi olarak hayatını devam ettiren Daniel Balsam, kendisini sürekli taciz eden istenmeyen (spam) e-postalara karşı harekete geçmeye karar verdi.

Balsam öncelikle Danhatesspam.com isimli siteyi açarak çalışmalarına başladı. Ardından kendisine gönderilen ucuz haplar, bedava seks ve inanılmaz tatil sürprizleri gibi e-postalar kimden geliyorsa dava açarak hayatını idame ettirmeye başladı.

Balsam, tüm e-postaların yüzde 90'nını oluşturan 200 milyar spam arasında bugüne kadar birçok davadan zaferle ayrıldı. Spam e-postalardan sabrı taşan adam, kazandığı davalar sonucunda şirketlerden 1 milyon dolar almayı başardı.

100'den fazla e-posta adresi bulunuyor

"Kendimi interneti biraz olsun temizliyor gibi hissediyorum" diyen Balsam sözlerine şöyle devam etti: "En başta her şey bir hobi olarak başladı ancak tamamen bir kariyere dönüştü ve beni hukuk okumaya teşvik etti."

2008 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nden mezun olan Balsam, en çok Kaliforniya'daki spam karşıtı kanundan yararlanarak dava açıyor. Yasa, şirketlerin gönderdikleri e-postaların ticari değilmiş gibi ya da bedava olduğunu iddia edip de paralı olmasını açıkça yasaklıyor.

Daniel Balsam'ın bu işi sadece ticaret için yaptığı bu nedenle kullanmadığı yüzden fazla e-posta adresinin de bulunduğu belirtiliyor.