Donanim 28 TEMMUZ 2010 / 10:34

"Hayatın anlamı nedir?"

Arama motorlarında bulamadığınız tüm soruların cevabını bulabildiğiniz bir site geliyor.

Arama motorlarında bulamadığınız tüm soruların cevabını bulabildiğiniz bir site geliyor.


Siz de Google'a sorularınızı doğrudan soranlardan mısınız? Çözümlerin Google'dan geleceği inancı Google'a yazılan hemen her kelimede istediğimize yakınlaşmasıyla daha da perçinleniyor, ama bu denemeler nafile. Çünkü Google'ın sistemi "soru" üzerine çalışmıyor. Peki ya çalışanı bulunursa?

Ask.com'un beta sürümü geçenlerde gözümüze takıldı. Bir arama motoru gibi duran site, bizden kendisine soru sormamızı bekliyor. Siteye istediğiniz soruyu yazıyorsunuz ve cevabı kısa süre içinde karşımıza geliyor.

Mesela biz siteye "which team won the last world cup" (son dünya kupasını hangi takım kazandı?) yazdığımızda doğrudan "The 2010 World Cup was won by Spain over the Netherlands, by a score of 1-0" (İspanya, Hollanda'yı 1-0 yenerek 2010 Dünya Kupasını kazandı) cevabı altında kaynakları belirtilerek çıktı. Ayrıca konuyla ilgili web siteleri de hemen aşağıda sıralanıyor.

Ünlü bir film repliğinin kimin söylediğini sorabiliyorsunuz. "Who said may the force be with you?" (May the force be with you sözünü kim söyledi?) dediğimizde hemen "Many characters from the Star Wars movies" (Yıldız Savaşları filminden birçok karakter) cevabını alıyorsunuz.

Ask.com'u biraz daha zorlayarak "what is the meaning of life?" (hayatın anlamı nedir?) yazıyoruz. Bu sefer de cevap vermesini beklemiyoruz. Ancak karşımıza "The meaning of life is a philosophical question concerning the purpose and significance of human existence" (hayatın anlamı, insan varlığının anlam ve amacına ilişkin felsefi sorudur) cevabı çıkıyor. Altında yine detaylandırılan kaynaklar ve uzun soluklu bir yolculuk yer alıyor.

Ask.com sorulanlara doğru cevapları vermeyi, bunun yanında da uygun siteleri çıkarmayı hedefleyen bir site görünümünde. Söylenenlere göre 500 milyon soru cevabıyla ilişkilendirilmiş durumda. Şimdilik sitenin Türkçe sürümü bulunmuyor. Ama başında belirttiğimiz gibi, site henüz beta aşamasında. Belki de geliştirilen sürümlerde Türkçe sorularımıza da yanıt bulabiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun