Donanım 28 EKİM 2015 / 14:06

"Hayalim 3D yazıcıyla ürettiğim uçak ile gökyüzünde süzülmek"

Sanayi ve askeri alanlar başta olmak üzere pek çok sahada parça üretmek amacıyla kullanılan 3 boyutlu yazıcılar havacılık alanına da girmeye başladı.

ODTÜ Uçak Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra 3D yazıcılar üzerine çalışmalar yürüten Hakan Ertan, akrobasi uçuşları yapan uçaklar ile havadan görüntü çekebilen oktokopterlerin yedek parçalarını üretmeyi başardı. Havacılık alanına öteden beri özel ilgi duyduğunu belirten teknoloji firması Emesys’in Genel Müdürü Hakan Ertan, kendi 3D yazıcıları tarafından üretilen parçaların havacılık alanında kullanılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
 
Sağlamlık ve güvenin maksimum düzeyde ön plana çıktığı havacılık alanına girerek neler yapabileceklerini ortaya koymak istediklerini aktaran Hakan Ertan “Sağlam plastikten ürettiğimiz parçalar son derece dayanıklı ve hafif. 3D yazıcılar sayesinde zamandan ve enerjiden büyük bir kazanç sağlıyoruz” dedi.
 
Havacılık sektöründe maliyetlerin bir hayli yüksek olduğunu hatırlatan Hakan Ertan, “Söz konusu imalat sistemi sayesinde, havacılıkta ekonomik üretim dönemi başladı. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz 3D yazıcı sayesinde; uçakların motor hariç bütün parçalarını yapabiliyoruz. Ben bir uçak mühendisiyim ve en büyük hayalim, parçalarını kendimin ürettiği bir uçakla gökyüzünde süzülmek. 3D teknolojisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişiyor. Beni asıl gururlandıran ise Türkiye’de ürettiğimiz 3D yazıcıdan alan bir İtalyan akrobasi pilotunun, özel tasarım uçağının tüm parçalarını bu cihazla yapıyor olması. Ülke olarak son 100 yıldır hemen her teknolojik yeniliği atladık. 3D yazıcılarla teknoloji yarışında artık biz de varız diyebiliriz. Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda ürettiğimiz yazıcılarımız 3gen’le evlerin, 4gen’le ise kurumsal firmaların vazgeçilmezi olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun